Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Bundesliga

Πλατινέ…πελάτισσα

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι τράβηξε τα βλέμματα πάνω του για το μαλλί του, όμως δεν ξέχασε την αγαπημένη του πελάτισσα Άουγκσμπουργκ την οποία φιλοδώρισε δύο γκολ.

Μετά την διακοπή για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων, η έναρξη είναι πάντα λίγο ζόρικη. Όχι όμως για τη Μπάγερν Μονάχου και τον Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός επιθετικός έβαψε το μαλλί του αλλάζοντας εντελώς στυλ, όμως συνέχισε να κάνει τη δουλειά του πετυχαίνοντας τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του, δίνοντάς της τη νίκη με 3-0, με τον Βιντάλ να ανοίγει αρχικά το σκορ.

Ο Λεβαντόφσκι έφτασε έτσι τα 18 τέρματα σε 13 αγώνες κόντρα στην Άουγκσμπουργκ με τις φανέλες των Ντόρτμουντ και Μπάγερν. Η ομάδα του Χάινκες ανέβασε τη διαφορά πλέον στους έξι βαθμούς από τη δεύτερη Λειψία η οποία ήρθε ισόπαλη με 2-2 στο Λεβερκούζεν σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ στο 13′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι όμως πριν το ημίχρονο ο Μπέιλι ισοφάρισε. Στο 52′ ο Βέντελ άλλαξε για λίγο άθλημα και αποβλήθηκε κάνοντας χέρι στην περιοχή, με τον Φόρσμπεργκ αυτή τη φορά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Οι “ασπιρίνες” ωστόσο, παρά το αριθμιτικό μειονέκτημα βρήκαν το σθένος κι έφτασαν ξανά στην ισοφάριση με τον Φόλαντ.

Ισοπαλία είχαμε και στο Χόφενχαϊμ όπου η τοπική ομάδα ισοφάρισε με τον Ουτ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού το γκολ που είχε πετύχει για την Άιντραχτ ο Πρινς Μπόατενγκ.

Η Βόλφσμπουργκ από την άλλη, με τον Γιουνές Μάλι σε εξαιρετική μέρα, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας της Φράιμπουργκ με 3-1. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους “λύκους” με τον Σμιντ στον πάγκο μετά από εφτά σερί ισοπαλίες!

Τέλος, η Μάιντς άφησε στο βυθό της βαθμολογίας τη Κολωνία, επικρατώντας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπροζίνσκι λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Κολωνία παραμένει έτσι με δύο βαθμούς και χωρίς νίκη μετά από 12 αγωνιστικές.