Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)

“Πετεινοί” σαν αετοί

Η Τότεναμ με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Ντόρτμουντ με 2-1 στη Γερμανία και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Ντόρτμουντ να έχει διάθεση να επιτεθεί από στη στιγμή που ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη.

Οι παίκτες της Τότεναμ έμειναν πίσω με σκοπό να χτυπήσουν στην κόντρα αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε τουλάχιστον στα πρώτα 20 λεπτά του ματς.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς όταν ο Ομπαμεγιάνκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Δέκα λεπτά μετά ο Γκαμπονέζος εκμεταλλεύτηκε την τρομερή ασίστ του Γιαρμολένκο και αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι Λονδρέζοι βγήκαν μπροστά για να φτάσουν στην ισοφάριση και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ένα γκολ αν δεν ήταν ο Μπούρκι. Ο Ελβετός γκολκίπερ πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Ντάιερ και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης όταν μετά από κλέψιμο η μπάλα έφτασε στον Κέιν που βρήκε όσο χώρο χρειάστηκε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και μετά οι παίκτες του Ποκετίνο είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 76ο λεπτό έφεραν “τούμπα το ματς. Ο Ντέλε Άλι με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έδωσε για τον Σον που με ωραίο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Γερμανική ομάδα προσπάθησε να αποτρέψει την ήττα αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε και μαθηματικά εκτός συνέχειας. Στην αντίπερα όχθη η Τότεναμ με τη νίκη της εξασφάλισε την πρωτιά του ομίλου.