PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Έσταξε… φαρμάκι για τη Μίλαν ο Τσαλχάνογλου: «Καλά να πάθουν!»
Παρί Σεν Ζερμέν: Μπαπέ και Ντεμπελέ «καθάρισαν» σε τρία λεπτά την Λοριάν! (vids)
Τσάβι και Μπαρτσελόνα συμφωνούν ότι… διαφωνούν!
Σοβάρεψαν τα πράγματα στη Λίβερπουλ: Έτοιμος για… τζίφρες ο Σλοτ!
Φέρντιναντ: «Άντρες… εναντίον αγοριών! Τους κατέστρεψε η Άρσεναλ…»
Μπαρτσελόνα: Οι πέντε «αστέρες» που δεν είναι προς πώληση!
Πρόεδρος La Liga: «Να είναι καλά το VAR! Μόνο έτσι δεν θα υπήρχε γκρίνια…»
Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Ακραία απόφαση της Μπαρτσελόνα – Πουλάει τον «ηγέτη» της… αλλά γκρινιάζει!
Μουνιαίν: «Μπιλμπάο, αγάπη μου αποχωρώ» – Αποχωρεί ο ηγέτης μετά από 15 χρόνια (vid)
Ο Ράκιτιτς αποκάλυψε τον… νέο σταθμό του Μόντριτς – «Έλα, σε περιμένω!»
Ο Μπαπέ κάνει εύκολη τη ζωή του Αντσελότι… και του Βινίσιους
Οι τρεις επικρατέστεροι για τη θέση του Πιόλι στον πάγκο της Μίλαν
H Λεβερκούζεν κάνει πλάκα σε όποιον θέλει τον Φλόριαν Βιρτζ
Μπάγερν Μονάχου

H πραγματική Μπορούσια “εξαφάνισε” την Μπάγερν (vid)

Μετά την αυτοκτονία της Μπορούσια του Ντόρτμουντ στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, η Μπορούσια του Γκλάντμπαχ έδειξε πως γίνεται η δουλειά επικρατώντας εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 2-1.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής Μπάγερν Μονάχου φιλοξενήθηκε από την Γκλάντμπαχ στο “Μπορούσια Παρκ”. Τα “πουλάρια” πέτυχαν πανάξια τεράστια νίκη με 2-1 απέναντι στους “βαυαρούς” που σπατάλησαν μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν πήραν ούτε το βαθμό από το “Μπορούσια Παρκ”. Έτσι, αν και παρέμειναν στην κορυφή με 29 βαθμούς, είδαν τη διαφορά τους από τη δεύτερη Λειψία να μειώνεται στους 3 πόντους.

Οι “βαυαροί” απείλησαν πρώτοι με την κεφαλιά του Τολισό στο 15ο λεπτό να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τα “πουλάρια” μπήκαν μπροστά στο σκορ μετά το πέναλτι που κέρδισαν ύστερα από χέρι του Σούλε. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 39ο λεπτό ο Τόργκαν Αζάρ, ο οποίος με ψύχραιμο χτύπημα άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να χτίσουν πάνω στο προβάδισμά τους και στο 44΄διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γκίντερ προ κενής εστίας μετά το γύρισμα του Στιντλ να γράφει το 2-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τον Χούμελς και τον Κομάν στο 62΄ και στο 64΄αντίστοιχα.

Η Μπάγερν κατόρθωσε τελικά να μειώσει σε 2-1 στο 74ο λέπτό, με τον Βιντάλ να κερδίζει την δεύτερη μπάλα μετά από μία απομάκρυνση της μπάλας και με δυνατό συρτό σουτ να βάζει ξανά την ομάδα του στο κόλπο της διεκδίκησης ενός θετικού αποτελέσματος.

Ωστόσο, στην μεγαλύτερη ευκαιρία της Μπάγερν στο 84΄ο Λεβαντόφσκι είδε τον Σόμερ να πέφτει σωστά στη γωνία του και να απομακρύνει τον κίνδυνο, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 2-1 και η Γκλάντμπαχ να κατακτήσει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.