Γκβάρντιολ για Μόντριτς: «Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του, ηγέτης και εκπληκτικός άνθρωπος»
O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Ο Ρούμπεν Αμορίμ σπρώχνει με τρόπο τον παιχταρά του στη Λίβερπουλ
Τσέλσι

Είχε «άγιο» και Σάβιτς η Τσέλσι

Με αυτογκόλ του Στέφαν Σάβιτς η Τσέλσι απέσπασε ισοπαλία (1-1) από την Ατλέτικο Μαδρίτης και πλέον είναι στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ως τυπικά δεύτερη.

Σε έναν συναρπαστικό όμιλο στον οποίο η πρωτιά παίχτηκε μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι η Τσέλσι υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης προσπαθώντας να κατακτήσει την πρωτιά του ομίλου. Στο άλλο παιχνίδι η Ρόμα υποδέχτηκε την Καραμπάκ, παιχνίδι στο οποίο ήθελε μόνο νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο ήταν πιο απειλητική προσπάθησε να πετύχει το γκολ ελπίζοντας πως θα γίνει το θαύμα και θα περάσει στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Το  μόνο που κατάφεραν όμως οι δύο ομάδες ήταν να αναλωθούν σε ένα παιχνίδι κατοχής, ευκαιριών εκατέρωθεν το οποίο ήταν μεν πολύ ωραίο στο «μάτι», αλλά δεν επέφερε κάποιο γκολ στις δύο ομάδες. Τελικό αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα άλλαξαν, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πετύχουν γρήγορα γκολ μόλις στο 56′ και να πιστέψουν πως μπορούσαν αν πετύχουν το θαύμα της πρόκρισης. Όνειρα τα οποία κράτησαν μέχρι και το 75′ όταν και η Τσέλσι ισοφάρισε μετά από αυτογκόλ του Σάβιτς σε σουτ του Αζάρ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 1-1 σκαρφάλωσαν στην κορυφή του ομίλου και κλείδωσαν και τυπικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τυπικά οι Λονδρέζοι τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του 3ου ομίλου και σε απόλυτη ισοβαθμία με την Ρόμα (11 βαθμοί) η οποία κατέκτησε και την πρώτη θέση του ομίλου αφήνοντας στη  τρίτη θέση την Ατλέτικο που συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ και στην τέταρτη την Κάραμπακ.