Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρεάλ Μαδρίτης

Ρεαλ πέντε αστέρων στο party του Κριστίανο

Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με τον Κριστιάνο να πετυχαίνει δυο γκολ επικράτησε της Σεβίλλης με 5-0.

Χρειάστηκε να περάσουν μόλις δυο λεπτά για να φτιάξει η Ρεάλ την πρώτη της καλή ευκαιρία όταν ο Ασένσιο έδωσε για τον Λούκας αλλά ο Σέρχιο Ρίκο έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Ισπανού.

Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Νάτσο που από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Σεβίλλης.

Μετά το γρήγορο γκολ οι γηπεδούχοι έψαξαν το δεύτερο τέρμα και κατάφεραν να το πετύχουν 20 λεπτά μετά.  Ο Ασένσιο με πολύ ωραία κάθετη έβγαλε τον Κριστιάνο τετ α τετ και ο Πορτογάλος σταρ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η “Βασίλισσα” έκανε άλμα νίκης. Ο Χεσούς Νάβας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρηση έδειξε χωρίς δεύτερη σκέψη την άσπρη βούλα.

Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και παρά την προσπάθεια του Σέρχιο Ρίκο, η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας.

Οι πρωταθλητές δεν είχαν διάθεση να ρίξουν τον ρυθμό τους και πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχαν άλλα δυο γκολ με τους Κρόος και Αχράφ Χακίμι.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ έκανε περισσότερο συντήρηση δυνάμεων χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σταμάτησε να δημιουργεί ευκαιρίες. Μάλιστα θα μπορούσε να έχει φτάσει σε 6ο γκολ αλλά η κεφαλιά του Μπενζεμά σταμάτησε στο δοκάρι του Σέρχιο Ρίκο.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ρεάλ πήρε μια μεγάλη νίκη στο… πάρτι του Κριστιάνο Ρονάλντο για την κατάκτηση της 5ης “Χρυσής Μπάλας”.