Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Αγγλική εφημερίδα βλέπει νέο «πόλεμο» Σίτι- Άρσεναλ για τον Γκιμαράες!
Άσχημα νέα για τη Λίβερπουλ: Ο Κλοπ επιβεβαίωσε τον τραυματισμό του Ζότα!
Ο Βλάχοβιτς δηλώνει ερωτευμένος με τη Γιουβέντους και δεν… βλέπει την Παρί!
Είπε το «αντίο» ο Ζιρού – Συμφώνησε με ομάδα… εκτός Ευρώπης!
Αγγλία

“Πεντάστερη” Τότεναμ κόντρα στην Στόουκ!

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, η Τότεναμ "διέλυσε" με 5-1 την Στόουκ Σίτι στο Wembley, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην Τότεναμ. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας ουκ ολίγες ευκαιρίες για γκολ. Η Στόουκ περιορίστηκε σε πολύ παθητικό ρόλο. Ενδεικτικό είναι ότι οι “Πότερς” είχαν μόλις μία τελική και αυτή εκτός εστίας.

Οι “Σπέρς” πήραν προβάδισμα στο σκόρ στο 21′, όταν ο Σόουκρος, άθελά του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα (25′) η Τότεναμ έφτασε μια “ανάσα” από το 2-0 όταν ο Μπατλαντ σταμάτησε τον Σον Χεουνγκ Μιν. Στο 28′ οι Σπερς έγιναν εκ νέου απειλητικοί όταν το απευθείας φάουλ του Έρικσεν εξουδετέρωσε με ωραία επέμβαση ο Μπάτλαντ.

Στο 37′ ο Κέιν απείλησε μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Τελευταία σημαντική φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφεται στο 44′. Ο Κέιν εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά η άμυνα της Στόουκ έγκαιρα απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “πετεινοί” ήταν πραγματικά καταιγιστικοί! Μέσα σε διάστημα ενός λεπτού το 1-0 έγινε 3-0 με δράστες τους Σον (53′) και Χάρι Κέιν (54′). Ο Κορεάτης πήρε την μπάλα, από τον Άλι, μέσα στην περιοχή και ψύχραιμα νίκησε τον Μπάτλαντ για το 2-0. Στιγμές αργότερα ο Κέιν με κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή θ γράψει το 3-0.

Στο 65′ ο Χάρι Κέιν, με πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής, θα νικήσει, για μια ακόμη φορά τον Μπάτλαντ για το 4-0. Το 5-0 θα γίνει από τον Κρίστιαν Έρικσεν στο 74′, ο οποίος θα αξιοποιήσει στο έπακρο την ασίστ του Σόν. Το μόνο που θα καταφέρει, στη συνέχεια, η Στόουκ είναι να μειώσει σε 5-1 με τον Σόουκρος στο 80′.

Το φινάλε του αγώνα θα βρει την ομάδα του Ποτσετίνο να παίρνει ένα πολύτιμο τρίποντο και να ανεβαίνει, για την ώρα, στην 4η θέση της κατάταξης.