Ακραία πρόβλεψη Γιαμάλ – «Με αυτό το σκορ θα κερδίσουμε τη Ρεάλ»
«Πόλεμος» στη διοίκηση της Μπαρτσελόνα – Ο Λαπόρτα θέλει Τσάβι, οι υπόλοιποι όχι
Αντσελότι: «Καλή η Σίτι, αλλά η Τσέλσι μας είχε δυσκολέψει περισσότερο…»
Φόντεν, ζωγράφισες – Δημιούργησε την κορυφαία 11αδα στην ιστορία της Premier League (vid)
Τσάβι για Ρεάλ Μαδρίτης: «Απέκλεισαν δύο φορές την κορυφαία ομάδα του κόσμου – Είναι εκπληκτικοί»
Champions League: Τα στοιχήματα και οι πιθανότητες των τεσσάρων φιναλίστ
Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Primera División

Όλα μηδέν στη χώρα των Βάσκων! (vid)

Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ρεάλ Σοσιεδάδ κόλλησαν στο 0-0, ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει κανέναν από τους δύο ικανοποιημένο. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες.

Περιμέναμε πολλά αλλά δεν τα είδαμε στο βάσκικο ντέρμπι. Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ρεάλ Σοσιεδάδ είχαν τις ευκαιρίες τους αλλά όχι το γκολ και έτσι παρέμειναν στο 0-0. Στην 8η θέση οι φιλοξενούμενοι με 20 βαθμούς, 12οι οι γηπεδούχοι με 18.

Φάσεις με το σταγονόμετρο στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησαν και να σκοράρουν. Πρώτη καλή στιγμή στο 20′ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφυγαν στην κόντρα με τον Γιανουζάι, εκείνος έδωσε στον Ογιαρθάμπαλ, το σουτ το οποίου κατέληξε άουτ. Στο 28′ η Σοσιεδάδ απείλησε ξανά, ο Ιγιαραμέντι έπιασε ένα δυνατό μονοκόμματο σουτ το οποίο δεν βρήκε στόχο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ήταν η πρώτη καλή στιγμή της Μπιλμπάο, ο Μικέλ Ρίκο από καλή θέση δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ και να απειλήσει ουσιαστικά. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους ανήκει στους γηπεδούχους. Στις καθυστερήσεις ο Σαν Χοσέ, μέσα στη μεγάλη περιοχή, αμαρκάριστος και ενώ η μπάλα του στρώθηκε ιδανικά, αστόχησε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να υπάρχει σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε το ίδιο σκηνικό, όχι πολλές φάσεις, όχι γκολ. Στο 52′ είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν ο Ραούλ Γκαρθία έκανε ένα τρομερό γυριστό σουτ και ο Ρούλι έκανε μεγάλη επέμβαση με τα ακροδάχτυλα. Η Μπιλμπάο συνέχισε να πιέζει και στο 55′ η κεφαλιά του Αντούριθ πέρασε άουτ. Φυσικά το τελικό 0-0 δεν αφήνει κανέναν ικανοποιημένο, στην προσπάθεια που κάνουν οι δύο ομάδες να ανέβουν στη βαθμολογία και να κυνηγήσουν τις ευρωπαϊκές θέσεις.