Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ιταλία

“Μαύρα”… Χριστούγεννα για την Μίλαν!

Μία ακόμα ήττα γνώρισε η Μίλαν, η οποία ηττήθηκε με 0-2 από την Αταλάντα, στο Σαν Σίρο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν σχετικά μοιρασμένο. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ουκ ολίγες επιθετικές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες, χωρίς παρόλα αυτά να μπορέσουν να απειλήσουν με μεγάλη συχνότητα τους τερματοφύλακες. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή θα καταγραφεί στο 15′. Ο Κουτρόνε θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του δε θα μετρήσει μετά από τη συμβολή του Video Assistant Replay. Λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (32′) θα έρθει η σειρά της Αταλάντα να γίνει απειλητική. Ο Καλντάρα θα πιάσει εξαιρετικό άλμα, μέσα στην περιοχή της Μίλαν, θα πάρει την κεφαλιά αλλά ο Τζίτζιο Ντοναρούμα θα μπλοκάρει, δίχως κανένα πρόβλημα, την μπάλα. Λίγες στιγμές αργότερα, η Αταλάντα θα “ανοίξει” το σκορ! Ο Κριστάντε θα πάρει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και με εξαιρετική προσπάθεια στην πάνω δεξιά γωνία θα “νικήσει” τον Ντοναρούμα για το 0-1. Με αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μίλαν μπήκε επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να ισοφαρίσει, δημιουργώντας δύο πάρα πολύ καλές ευκαιρίες. Η πρώτη θα έρθει στο 55′, όταν το σουτ του Νίκολα Κάλινιτς θα “κοπεί” από την άμυνα της Αταλάντα, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα (67′) ο Φάμπιο Μπορίνι δεν θα μπορέσει να βρει τον στόχο καθώς, η προσπάθεια του θα περάσει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπερίσα. Το “τελειωτικό” χτύπημα για την Μίλαν θα έρθει περίπου ένα εικοσάλεπτο (71′) πριν από το τέλος. Ο Ίλισιτς θα βρει τον Σπινατσόλα με τον τελευταίο, σε άδεια εστία, να μην δυσκολεύεται να κάνει το 0-2 για την ομάδα του.

Το σφύριγμα της λήξης θα βρει την Αταλάντα να παίρνει μία τεράστια νίκη μέσα στο Σαν Σίρο, την ώρα που η Μίλαν θα γνωρίσει την δεύτερη σερί της ήττα (μετά το 3-0 από την Βερόνα) και θα…βυθιστεί ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A.