Όσο έχεις Κέιν…διάβαινε! | Sportsking.gr

Όσο έχεις Κέιν…διάβαινε!

Με τον Χάρι Κέιν, για ένα ακόμη παιχνίδι να... "οργιάζει", η Τότεναμ επικράτησε εκτός έδρας της Μπέρνλι για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Τότεναμ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης δημιουργώντας, συνεχώς, επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ποπ. Το γκολ, για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, θα έρθει λίγο μετά την συμπλήρωση 7′ στην αναμέτρηση. Ο Κέβιν Λόνγκ θα υποπέσει σε πέναλτι, το οποίο ο Χάρι Κέιν θα μετατρέψει σε γκολ για το 0-1. Αυτό ήταν το 13ο τέρμα του Άγγλου στράικερ στην φετινή Premier League. Με αυτό το σκορ θα πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με τους «πετεινούς» να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα στην υπόθεση-νίκη και καθολική κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, και στο β’ημίχρονο, με σκοπό να «καθαρίσουν», το συντομότερο, την υπόθεση-νίκη. Στο 56′ ο Σον θα πάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθεια του θα φύγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ποπ. Το δεύτερο γκολ για την Τότεναμ θα έρθει στο 69′. Ο Μούσα Σισοκό θα βρει τον Χάρι Κέιν και ο Άγγλος στράικερ, με εξαιρετικό τελείωμα, θα «γράψει» το 0-2. Το, τελικό, 0-3 θα διαμορφώσει ο Χάρι Κέιν με το 3ο του προσωπικό τέρμα, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ασίστ του Ντέλε Άλι.

Η λήξη της αναμέτρησης θα βρει την Τότεναμ να επιστρέφει στις νίκες (μετά το 4-1 από την Μάντσεστερ Σίτι) και να «σκαρφαλώνει» στην 5η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς, την ώρα που η Μπέρνλι «υποχώρησε» στην 7η θέση έχοντας 32 βαθμούς.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.