Πρωτοχρονιά στην 4αδα με…σούπερ Κέιν! | Sportsking.gr

Πρωτοχρονιά στην 4αδα με…σούπερ Κέιν!

Με τον Χάρι Κέιν να ξεχωρίζει, για ένα ακόμα παιχνίδι η Τότεναμ επικράτησε της Σάουθαμπτον στο Wembley, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «πετεινοί» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι από το ξεκίνημα θέλοντας, όσο το δυνατόν το γρηγορότερο, να αποβάλλουν το άγχος από πάνω τους. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο θα έρθει, μόλις, στο 6′. Ο Σον θα βρει, μέσα στην περιοχή, τον Χάρι Κέιν αλλά ο Άγγλος στράικερ δεν θα σημαδέψει σωστά, στέλνοντας την μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Φόρστερ. Δύο λεπτά αργότερα (8′) η Τότεναμ θα καταφέρει να σκοράρει, αλλά το γκολ του Κρίστιαν Έρικσεν θα ακυρωθεί, ορθά, ως οφσάιντ. Μετά την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (22′) θα έρθει τελικά το πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Κρίστιαν Έρικσεν θα εκτελέσει το φάουλ και ο Χάρι Κέιν (προ κενής εστίας) θα «νικήσει» τον Φόρστερ για το 1-0. Λίγο πριν συμπληρωθούν 20′ αγώνα (39′), η Τότεναμ θα πετύχει και 2ο γκολ. Ο Σον θα βρει τον Κέιν, για μία ακόμα φορά, μέσα στην περιοχή και ο Άγγλος φορ δεν θα δυσκολευτεί, από κοντά, να «γράψει» το 2-0, σκορ με το οποίο θα πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Αξίζει, βέβαια, να επισημάνουμε ότι το 2ο γκολ του Κέιν είχε ιστορική σημασία, καθώς, με αυτό έγινε ο πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη για το 2017! Πιο συγκεκριμένα, ο Άγγλος στράικερ έφτασε τα 55 γκολ μέσα στο 2017, αφήνοντας πίσω του τον Λιονέλ Μέσι με ένα τέρμα λιγότερο (54).

Παρά το 2-0 υπέρ της, η Τότεναμ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο! Στο 49′ ο Σον θα βρει τον Ντέλε Άλι και εκείνος με σουτ από την γωνία της περιοχής θα «στείλει» την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Φόρστερ για το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα (51′) οι «πετεινοί» θα ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 4-0, όταν, μετά από ασίστ του Ντέλε Άλι, ο Σον θα πλασάρει εύστοχα τον Φόρστερ μη αφήνοντας του το παραμικρό περιθώριο να αντιδράσει. Το μόνο που θα καταφέρει η Σάουθαμπτον είναι να μειώσει σε 4-1 με τον Μπουφάλ στο 64′. Τέσσερα λεπτά αργότερα (68′) ο Ντέλε Άλι θα βρει εξαιρετικά τον Χάρι Κέιν και ο τελευταίος με πολύ όμορφο «τσίμπημα» στην μπάλα θα «κρεμάσει» τον Φόρστερ για το 5-1, φτάνοντας σε ένα ακόμα χατ-τρικ. Το σκορ θα «κλείσει» στο 82′, όταν ο Τάντιτς, με σουτ ακριβώς έξω από την περιοχή, θα μειώσει σε 5-2.

Το σφύριγμα της λήξης θα βρει τους «Spurs» να παίρνουν μία σημαντική νίκη και να ανεβαίνουν στην 4η θέση με 27 βαθμούς, την ώρα που οι «Άγιοι» παρέμειναν στην 13η θέση έχοντας 19 βαθμούς.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.