Με το δεξί στο 2018 η Γιουνάιτεντ | Sportsking.gr

Με το δεξί στο 2018 η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 0-2 την Έβερτον στην έδρα της και πλέον έβαλε τέλος στο συνεχόμενο αρνητικό σερί αποτελεσμάτων του Ζοσέ Μουρίνιο.

Σπουδαίο παιχνίδι στο Μερσεϊσάιντ με την Έβερτον να υποδέχεται την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον Γουέιν Ρούνεϊ να επιστρέφει αυτή τη φορά ως αντίπαλος της πρώην ομάδας του, των «κόκκινων διαβόλων». Η Έβερτον πριν την έναρξη τίμησε όλους τους φίλους της ομάδας οι οποίοι δεν βρίσκονται πια μαζί της και όλα έδειχναν έτοιμα για ένα παιχνίδι το οποίο ο Μουρίνιο το ήθελε με κάθε τίμημα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά αλλά στη συνέχεια η Γιουνάιτεντν ισορρόπησε το παιχνίδι με τους παίκτες και των δύο ομάδων να κάνουν αρκετά λάθη. Το πρώτο μισάωρο πέρασε χωρίς σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, εάν εξαιρέσουμε το σουτ του Ερέρα και του Πογκμπά στο 38′ και στο 40′ αντίστοιχα. Το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι περισσότερο, φτωχό θέαμα και μία Γιουνάιτεντ που δείχνει να βρίσκεται σε μία πολύ δύσκολη περίοδο.

Ότι δεν έγινε στο πρώτο ημίχρονο έγινε στο δεύτερο με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με άλλον αέρα στον αγώνα και να απειλούν μόλις στο 51′ την Έβερτον όταν το εντυπωσιακό σουτ από τα δεξιά με εξωτερικό φάλτσο από τον Μάτα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Πίκφορντ και πέρασε άουτ. Στο 57′ όμως η πίεση της Γιουνάιτεντ επέδωσε καρπούς όταν ο Μάτα άνοιξε την μπάλα αριστερά στον Πογκμπά, εκείνος γύρισε παράλληλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Μαρσιάλ. Με ένα εξαιρετικό πλασέ ο Γάλλος νίκησε τον Πίκφορντ και έκανε το 1-0 για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το μόνο που άλλαξε στην συνέχεια ήταν ακόμα ένα γκολ και πάλι για τους φιλοξενούμενους αυτή τη φόρα όμως με τον Λίνγκαρντ  που πήρε την μπάλα μετά από τον Πογκμπά, έκανε την παράλληλη κίνηση προς τη μεγάλη περιοχή και με ένα φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Πίκφορντ για να κάνει το 2-0.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.