«Καθάρισε» στο φινάλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! | Sportsking.gr

«Καθάρισε» στο φινάλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετά για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, προκειμένου να επικρατήσει της Ντέρμπι Κάουντι και να πάρει το εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και, ήδη, στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 4′ το σουτ του Λίνγκαρντ, μέσα από την περιοχή, πέρασε άουτ, ενώ με την συμπλήρωση 10′ το σουτ του Πογκμπά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κάρσον. Στο 17′ ο Ράσφορντ επιχείρησε κάτι…εκ συζητημένο αλλά η μπάλα πέρασε έξω από τα δοκάρια του Κάρσον. Τέσσερα λεπτά αργότερα (21′) το σουτ του Μάτα απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κάρσον. Δέκα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (35′) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε περισσότερο από ποτέ κοντά στο γκολ, όταν η κεφαλιά του Ράσφορντ, την οποία πήρε όντας αμαρκάριστος, βρήκε στο δοκάρι του Κάρσον. Λίγο πριν την συμπλήρωση 40′ (39′) η ομάδα του Μουρίνιο άγγιξε, εκ νέου, το 1-0 αλλά η κεφαλιά του Ράσφορντ σταμάτησε πάνω στον Κάρσον, ο οποίος έδιωξε με εκπληκτική απόκρουση. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης καταγράφτηκε στο 55′. Ο Μάτα έκανε το σουτ αλλά ο Κάρσον πραγματοποίησε (ακόμα μια) καταπληκτική επέμβαση. Στο 71′ η Γιουνάιτεντ θα χάσει μία ακόμα πολύ μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Ράσφορντ θα σημαδέψει (εκ νέου) το δοκάρι της Ντέρμπι. Η λύτρωση-πρόκριση για τους «κόκκινους διαβόλους» ήρθε επτά λεπτά πριν από το φινάλε (83′). Ο Λίνγκαρντ επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κάρσον για το 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ρομελού Λουκάκου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1′). Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, έστω και δύσκολα, να παίρνει το εισιτήριο για την φάση των «16».

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.