Γκάλαχερ για Τσέλσι: «Φάγαμε πέντε από την Άρσεναλ αλλά προσπαθήσαμε»!
La Liga: Στέλνει το El Clasico εκτός Ισπανίας!
Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρόμα

Αταλαντ-η Ρόμα (vid)

Η Ρόμα έδωσε συνέχεια στο σερί αρνητικών εμφανίσεων, χάνοντας αυτή τη φορά με 2-1 από την Άταλάντα στο στάδιο "Ολίμπικο".

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος η Ρόμα υποδέχθηκε την Αταλάντα στο στάδιο “Ολίμπικο”. Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν σπουδαία νίκη με 2-1 αφήνοντας τους Ρωμαίους να κοιτάνε την κορυφή από απόσταση (12 βαθμούς) μετά από ένα ακόμα ανεπιτυχές αποτέλεσμα.

Oι “μπεργκαμάσκι” αιφνιδίασαν τους Ρωμαίους μόλις στο 4ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από ένα λάθος του Γκοναλόν, ο Κορνίλιους πάτησε περιοχή και παρά την πίεση, κατάφερε με φαλτσαριστό σουτ να πλασάρει τον Άλισον για το 1-0.

Η ψυχρολουσία συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους, οι οποίο δέχτηκαν και δεύτερο γκολ 4 λεπτά αργότερα. Ειδικότερα, η άμυνα της Ρόμα αδράνησε στο 18ο λεπτό, με αποτέλεσμα ο Γκόμεζ να γυρίσει για τον αφύλαχτο Ντε Ρουν, ο οποίος έγραψε το 2-0.

Οι “τζιαλορόσι” στερούνταν ιδεών από τον άξονα και το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την κακή παρουσία του Τζέκο, ο οποίος ήταν πολύ καλά μαρκαρισμένος της στερούσε τη δυνατότητα για αντίδραση. Ωστόσο, η Ρόμα αναθάρρησε στο 45ο λεπτό μετά την αποβολή του Ντε Ρούν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η οποία άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες.

Έτσι, στο δεύτερο 45λεπτο η Αταλάντα κλείστηκε στα καρέ με τους γηπεδούχους να πολιορκούν την εστία του Μπερίσα. Το γκολ δεν άργησε να έρθει, με τον Τζέκο να μειώνει σε 2-1 στο 5ο λεπτό, αξιοποιώντας την κάθετη πάσα του Ελ Σαραουί.

Οι “τζιαλορόσι” πίεσαν για την ισοφάριση ακόμα περισσότερο μετά και την είσοδο του Σικ στον αγωνιστικό χώρο αλλά στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησε με τον Ελ Σαραουί στο 84, ο “φαραώ” δε μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να νικήσει τον Μπερίσα. Με αυτόν τον τρόπο, έμεινε μέχρι τέλους αυτό το 2-1.