Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντιγκερ θα κινηθεί νομικά επειδή τον συνέδεσαν με τους… ISIS!
Λίβερπουλ: Νέος τραυματισμός και «πονοκέφαλος» για τον Κλοπ!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ δεν έχει κερδίσει το κοινό αλλά έχει μαζί του τους συμπαίκτες του!
Νεϊμάρ: Τραυματίας στο ποδόσφαιρο αλλά… βασικός στα πάρτι! (pics)
«Θηρίο στο κλουβί» ο Μιλιτάο, θέλει να παίξει την Κυριακή κι έχει λόγο!
Premier League

“Αλεπού” με καρδιά λιονταριού (vid)

H Λέστερ πάλεψε σαν λιοντάρι για να πάρει τελικά την εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) από τη Τσέλσι, σε ένα παιχνίδι που άξιζε τη νίκη.

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ η Τσέλσι υποδέχθηκε στο “Στάμφορντ Μπριτζ” την Λέστερ. Οι “αλεπούδες” ήταν ανώτεροι από τους “μπλε” αλλά η αστοχία τους και το αριθμητικό τους μειονέκτημα για 20 λεπτά τους ανάγκασε να συμβιβαστούν με το τελικό 0-0 και το βαθμό της ισοπαλίας.

Κόντρα στη λογική, η Λέστερ ήταν αυτή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησε τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 12 τελικές προσπάθειες. Αρχικά απείλησε με τον Εντιντί στο 12ο λεπτό να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά να αντικρίζει τον Κουρτουά να πετάγεται στη δεξιά του γωνία για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Οι πίεση των “αλεπούδων” με τον Βάρντι εμπόδιζε την κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες της Τσέλσι αλλά τόσο ο Μαχρέζ όσο και ο Οκαζάκι δε μπορούσαν να βρουν εστία στο 20΄και στο 30΄.

Ο Μαχρέζ ήταν ο κινητήριος μοχλός των επιθέσεων των φιλοξενούμενων πηγαίνοντας σε πολλές προσπάθειες ένας εναντίον ενός αλλά οι σέντρες του δεν έβρισκαν συμπαίκτη.

Η Τσέλσι απείλησε τελικά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 42ο λεπτό, με το σουτ του Φάμπρεγκας έξω από την περιοχή να απομακρύνει σε κόρνερ ο Σμάιχελ.

To δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο ρυθμό με τη Λέστερ να έχει το 60% της κατοχής της μπάλας και να κερδίζει τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες. Στο 55΄, μάλιστα, άγγιξε το 1-0 όταν το σουτ του Μαχρέζ κόντραρε στον Κρίστενσεν και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κουρτουά.

Παρ΄όλα αυτά, στο 69΄ήρθε η αποβολή του Τσίλγουελ με δεύτερη κίτρινη κάρτα να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού. Με 10 παίκτες πια οι “αλεπούδες” είχαν οχυρωθεί μπροστά από τον Σμάιχελ και επιχειρούσαν να αναχαιτίσουν τις προσπάθειες των παικτών του Αντόνιο Κόντε.

Έτσι, με τη Τσέλσι να στερείται φαντασία και να βρίσκεται σε πολύ κακή μέρα, οι “αλεπούδες” κατόρθωσαν τελικά να κατακτήσουν το βαθμό της ισοπαλίας διατηρώντας ανέπαφη την εστία τους.