ΠΑΟΚ – Μπριζ: Οι εκλεκτοί του Λουτσέσκου (vid)
Φενέρμπαχτσέ – Ολυμπιακός: Με μια μεγάλη επιστροφή η «ερυθρόλευκη» ενδεκάδα! (pic)
Η περίφημη άμυνα της Άστον Βίλα δέχτηκε γκολ και τώρα… τρέχει! (vid)
Οι Άγγλοι ισχυρίζονται ότι ξέρουν από τώρα που θα είναι η επόμενη ομάδα του Τούχελ!
«Στημένο» το πέναλτι του Κόβασιτς: Ο Ρούντιγκερ τον… έδωσε στεγνά! (vid)
«Επίθεση στην οικογένεια του Ασένσιο» – Τραγικό σκηνικό στην Βαρκελώνη!
Άγιαξ

Επιστροφή στις νίκες για τον Άγιαξ

Αν και η Μπρέντα προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, ο Άγιαξ κατάφερε να κάνει την ανατροπή επικρατόντας με 3-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά τη λευκή ισοπαλία κόντρα στην Ουτρέχτη.

Καμία διάθεση να πετάξει άλλους βαθμούς δεν έχει ο Άγιαξ. Οι παίκτες του «Αίαντα» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 6′ από την Μπρέντα, αλλά τελικά σοβαρεύτηκαν, έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 3-1.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να πατάνε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, παρόλα αυτά η Μπρέντα πάγωσε το «Amsterdam Arena» μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Άμπροουζ εκμεταλλεύθηκε τις κόντρες και με ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε στα δίχτυα του Ονάνα για το 0-1. Μετά από αυτό οι παίκτες του Άγιαξ αντέδρασαν και αύξησαν την πίεση τους στα αντίπαλα καρέ. Στο 25ο λεπτό αυτή η πίεση απέδωσε καρπούς, όταν ο Φαν ντε Μπέεκ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κλάιφερτ έκανε το 1-1. Όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Νέρες πήρε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε 4 αντιπάλους και με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πραγματοποίησε το 2-1 και έδωσε το προβάδισμα στον «Αίαντα».

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα κύλησαν πιο ομαλά. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ είχαν την υπεροχή, σπατάλησαν κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους και δεν απειλήθηκαν ποτέ ουσιαστικά από τους παίκτες της Μπρέντα, οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Μέιερς της Μπρέντα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς έκανε σκληρό μαρκάρισμα εκτός περιοχής. Το φάουλ το εκτέλεσε ωραία ο Ζίγετς και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Άγιαξ παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς, 7 πίσω από την πρώτη Αιντχόφεν, ενώ η Μπρέντα παρέμεινε στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι άουτ έχοντας 16 βαθμούς.