Άνετη και …δεύτερη η Λειψία! (vid) | Sportsking.gr

Άνετη και …δεύτερη η Λειψία! (vid)

Η Λειψία κατέβαλε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ και με το 2-0 ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Μπουντεσλίγκα. Σκόραρε με απευθείας φάουλ ο Ναμπί Κεϊτά.

Η Λειψία  περίμενε από την αρχή την Άουγκσμπουργκ και της έδωσε την κατοχή της μπάλας, με σκοπό να χτυπήσει στην κόντρα. Και τα κατάφερε μια χαρά! Η ομάδα του Χάσενχατλ εκμεταλλεύτηκε την αφέλεια των φιλοξενούμενων και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σημείωσε και ένα γκολ.

Συγκεκριμένα, η Λειψία σχετικά νωρίς κατόρθωσε να μπει στη θέση του οδηγού, με το γκολ του Ουπαμεκανο στο 17’. Στη συνέχεια έχασε και άλλες φάσεις για να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά οι ποδοσφαιριστές της δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα της Άουγκσμπουργκ.

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με τη Λειψία να είναι αυτή που πλησίαζε στο γκολ. Τελικά, το πέτυχε ο Ναμπί Κεϊτά στο 70’, και ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι για την ομάδα του. Ο παίκτης που θα αγωνίζεται στη Λίβερπουλ από το καλοκαίρι εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν καθόλου μέχρι το σφύριγμα της λήξης, και η Λειψία πανηγύρισε την 11η νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Η Άουγκσμπουργκ προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά σε γενικές γραμμές δεν τους «τρόμαξε» σε κανένα σημείο του αγώνα. Η Λειψία ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και πήρε δίκαια τη νίκη, που την έστειλε στη δεύτερη θέση, με αγώνα παραπάνω όμως από την τρίτη Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.