Όλη η Ευρώπη στα πόδια του όμως αυτός θέλει αυτοκρατορία με Λεβερκούζεν
Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Πλησιάζει το τέλος ενός θρύλου: Ο Μίλερ ετοιμάζεται για απόσυρση!
Τσέλσι: Ο Πάλμερ ολοκληρώνει το χατ-τρικ με ιδανικό σκάψιμο – Σκοράρει και ο Τζάκσον! (vids)
Γκολάρα του Πάλμερ, ο οποίος με «δίμπαλο» καθαρίζει την Έβερτον! (vids)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ σκέφτεται να κάνει «πειράματα» στο Κύπελλο!
Προπονητής της Ρεάλ συνεχάρη τον Αλόνσο για το ιστορικό τρόπαιο! (pic)
Η τεχνολογία μίλησε – Ο «υπολογιστής» αποκάλυψε τον πρωταθλητή της Premier League!
Ο Τσάβι… νευρίασε: «Έλεος! Παίζουμε μια πρόκριση, μην ασχολείστε με μένα»
Mάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ, Λίβερπουλ: Κι εγώ που ζω σε Déjà Vu!
Ο Νέβιλ γλεντάει τον Κλοπ: «Τόσο μπορούν, τόσο παίζουν! Δες το ρόστερ…»
Κριστιάνο: Το είχε βάλει από το σπίτι του – Η ΓΚΟΛΑΡΑ που κέρδισε το βραβείο Πούσκας (vid)
Team Of the Week: Η ενδεκάδα φόβητρο της αγωνιστικής – Σκέτη τρέλα και… υπόκλιση (vid)
«Αυτός φταίει για την ήττα της Άρσεναλ» – Νέβιλ και Μέρσον… τα έχωσαν!
Europa League

«Καθάρισε» την Μπράγκα η Μαρσέιγ

Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε πολύ εύκολα με 3-0 της Μπράγκα.

Με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε την υπόθεση πρόκριση η Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί με 2 γκολ του Ζερμαίν και 1 του Τοβέν επικράτησαν με 3-0 της Μπράγκα και ονειρεύονται ήδ την παρουσία τους στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό. Το πρέσινγκ του Σαρ απέδωσε καρπούς με την μπάλα να φτάνει στον Παγιέ, ο οποίος τη γύρισε προς τη μικρή περιοχή και ο Ζερμέν με προβολή έκανε το 1-0. Η ομάδα του τραυματία Κώστα Μήτρογλου έχασε δύο καλές ευκαιρίες για το 2-0 μέχρι το ημιώρο, αλλά τα σουτ των Οκάμπος (20’) και Ντζιέ (30’) σταμάτησαν στον Μαγκαλάες. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου ήταν σειρά του Παγέ να απειλήσει αλλά οι αμυντικοί στο 41’ και το δοκάρι στο 43’ στάθηκαν εμπόδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε η Μαρσέιγ να κατεβάζει ταχύτητα, καθώς μέχρι τα μέσα της επανάληψης δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία των Πορτογάλων. Όμως ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό. Στο 69’ ο Σακάι γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Ζερμέν με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του. Πέντε λεπτά μετά οι Λόπεζ και Τοβέν εξαφάνισαν την μπάλα με τον δεύτερο να την εμφανίζει ξανά στα δίχτυα του Μαγκαλάες κάνοντας το 3-0 με ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Μετά το τρίτο της γκολ η Μαρσέιγ κατέβασε ξανά στροφές και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του ματς με τους Γάλλους να βρίσκονται μία ανάσα από την φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η ρεβάνς που θα έχει κατά πάσα πιθανότητα διαδικαστικό χαρακτήρα θα πραγματοποιηθεί στις 22/2 στην έδρα της Μπράγκα.