Πάρτι πρόκρισης η Μπάγερν! (vid) | Sportsking.gr

Πάρτι πρόκρισης η Μπάγερν! (vid)

Η αποβολή του Βίντα έκανε εύκολο το έργο της Μπάγερν, που εκμεταλλεύτηκε και την αριθμητική υπεροχή διαλύοντας με 5-0 την Μπεσίκτας. Προκρίθηκαν ουσιαστικά οι «Βαυαροί».

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε «καυτή» στο γήπεδο, όπως ήταν και η ατμόσφαιρα στην «Allianz Arena. Στο πρώτο τέταρτο οι Βαυαροί πετούσαν φωτιές και δημιο΄ργησαν από νωρίς τις προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 9’, ο Κίμιχ έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο. Το πλασέ του Γερμανού όμως ήταν κακό.

Η άσχημη στιγμή για τη Μπεσίκτας ήρθε στο 15’. Ο Βίντα ανέτρεψε τον Λεβαντόφσκι λίγο έξω από την περιοχή και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με  10 παίκτες για τα υπόλοιπα 75 λεπτά.

Ο Χάμες εκτέλεσε ωραίο φάουλ στο 18’ αλλά είδε την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τη Μπάγερν να πιέζει, αλλά η επόμενη φάση ήρθε από τη Μπεσίκτας. Ο Κουαρέσμα έκανε το σόλο του, σούταρε σωστά λλά ο Ουλράϊχ απέκρουσε.

Τελικά, οι Βαυαροί πήραν κεφάλι πριν από το ημίχρονο. Στο 43’ ο Μίλερ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κομάν και από κοντά έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν αμέσως ασφυκτικά τους Τούρκους και δικαιώθηκαν στο 52’, με τον Κομάν να σκοράρει μετά από ασίστ του Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός δύο λεπτά νωρίτερα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Το πάρτι είχε και συνέχεια. Ο Μίλερ ήταν σε μεγάλη βραδιά και με εξαιρετικό τελείωμα μετά από ασίστ του Κίμιχ διαμόρφωσε το 3-0 στο 69’.

Σταματημό δεν είχε ωστόσο το κρεσέντο της Μπάγερν, που πέτυχε δύο ακόμη γκολ στο 79′ και στο 88′ με τον Λεβαντόφσκι. Αρχικά ο Πολωνός πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Χούμελς κάνοντας το 4-0, ενώ 9 λεπτά αργότερα δεν λάθεψε στην ασίστ του Μίλερ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Ουσιαστικά οι «Βαυαροί» πέρασαν από σήμερα στην επόμενη φάση και θα πάνε στην Τουρκία για τη ρεβάνς που έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.