Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Άρσεναλ

Γλίτωσε το έμφραγμα η Άρσεναλ! (vid)

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει η Άρσεναλ. Oι «Κανονιέρηδες» ηττήθηκαν με 2-1 από την Έστερσουντ στο Έμιρεϊτς, αλλά τελικά προκρίθηκαν χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα.

Απρόβλεπτη με την αρνητική έννοια είναι η Άρσεναλ. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ ηττήθηκε με 2-1 από την αξιόμαχη Έστερσουντ στο Έμιρεϊτς, αλλά τελικά προκρίθηκε χάρη στο 3-0 το πρώτου αγώνα.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και αντί να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα παραλίγο να μπουν σε μπελάδες. Στο 22′ ο Άιες μπήκε μέσα στην περιοχή μετά την πάσα του Γόδος και πλάσαρε σωστά τον Οσπίνα για το 0-1. Η Έστερσουντ δεν σταμάτησε εκεί και ένα λεπτό αργότερα πέτυχε το 0-2. Πάλι ο Γόδος έκανε την μπαλιά, ο Σέμα χόρεψε τον Τσέιμπερς και με πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρσέν Βενγκέρ, προσπάθησε να διορθώσει τις ανορθογραφίες, πέρασε μέσα στον αγωνιστικό χώρο τον Τσάκα και λίγο αργότερα ο Κολάσινατς μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων μείωσε σε 1-2, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Η Άρσεναλ πέρασε στους “16” του Europa League, προβληματίζοντας έντονα με την εικόνα της, ενώ η Έστερσουντ που πραγματοποίησε μία μαγική πορεία, φεύγει με ψηλά το κεφάλι.