Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Τότεναμ

Κέιν λαμπρός την οδηγεί

Εκεί που όλα έδειχναν πως η Τότεναμ θα χάσει βαθμούς στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, ήρθε ο Χάρι Κέιν και με γκολ στο 89’ έδωσε ένα πολύ σημαντικό διπλό με 0-1 στα «Σπιρούνια».

Μίλησε όταν έπρεπε ο Χάρι Κέιν. Η Τότεναμ βρισκόταν πολύ κοντά στο να σπαταλήσει δύο βαθμούς στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, αλλά ο Άγγλος φορ είχε διαφορετική άποψη, καθώς στο 89’ έκανε το 0-1, δίνοντας μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα του για να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν την μοναδική μεγάλη στιγμή του ημιχρόνου μόλις στο 10ο λεπτό. Η μπάλα έφτασε στον Χάρι Κέιν που βρισκόταν μέσα στη μεγάλη περιοχή, αυτός σούταρε, αλλά ο Χένεσι με μία πολύ καλή επέμβαση παραχώρησε κόρνερ. Έκτοτε και μέχρι τη λήξη του 45λεπτου η Τότεναμ είχε συντριπτική κατοχή μπάλας (23% – 77%), αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία της Κρίσταλ Πάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο ξεκίνησε όπως και στο πρώτο. Στο 54’ ο Χάρι Κέιν με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Χένεσι σταμάτησε το σουτ του Οριέ. Στο 73ο λεπτό τα «Σπιρούνια» έχασαν ακόμη μία ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν το σουτ του Ντέιβις χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους με σκοπό να βρουν το γκολ της νίκης και τα κατάφεραν. Μετά από ακόμα δύο χαμένες ευκαιρίες του Χάρι Κέιν στο 83’ και το 86’, ο ίδιος παίκτης λύτρωσε για ακόμη μία φορά την ομάδα του. Ένα λεπτό πριν τα 90 ο Άγγλος φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Έρικσεν, έκανε το 0-1 και χάρισε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Τότεναμ ανέβηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 55 βαθμούς, ενώ η Κρίσταλ Πάλας παρέμεινε στους 27, μαζί με Σουόνσι και Σαουθάμπτον και κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.