Μεγάλο διπλό με ΓΚΟΛΑΡΑ η Σάλκε! (vid) | Sportsking.gr

Μεγάλο διπλό με ΓΚΟΛΑΡΑ η Σάλκε! (vid)

Τη νίκη στην έδρα της Λεβερκούζεν πήρε η Σάλκε, με το καταπληκτικό γκολ του Μπουργκστάλερ στο 11' να ανοίγει το δρόμο προς τη νίκη. Στην τρίτη θέση οι «Βασιλικοί Μπλε», έκανε πέναλτι ο Ρέτσος.

Η Λεβερκούζεν έδειξε εξαρχής διάθεση να πάρει την μπάλα στα πόδια της και να ελέγξει τον ρυθμό παίζοντας στο μισό γήπεδο τη Σάλκε. Τα πράγματα όμως δεν πήγαν όπως τα υπολόγιζε.

Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν τον παθητικό ρόλο, αλλά ήταν αυτοί που απειλούσαν όταν έπαιρναν την κατοχή, με στοχευμένο και έξυπνο τρόπο.

Κάπως έτσι, παρά την υπεροχή της Λεβερκούζεν, αυτή που πήρε το προβάδισμα ήταν η Σάλκε. Στο 11′, η αντεπίθεση εξελίχθηκε τέλεια και ο Μπουργκστάλερ πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ στο «γάμα» της εστίας του Λένο.

Μέσα σε όλα ήρθε και η αποβολή του Κορ για τη Λεβερκούζεν, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της για τη συνέχεια του ματς. Το 1-0 πάντως παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, και μολονότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, η Λεβερκούζεν είχε την υπεροχή, αλλά δυσκολευόταν πολύ στη δημιουργία φάσεων. Συν τοις άλλοις, η Σάλκε είχε σε καλή μέρα τον τερματοφύλακά της, και όποια σουτ πήγαιναν στην εστία έβρισκαν …κατεβασμένα ρολά.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς στο 89′. Ο Ρέτσος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Εμπολό και οδιαιτητής έδειξε πέναλτι. Ο Μπεντάλεμπ ευστόχησε στην εκτέλεση και το 0-2 ήταν γεγονός. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, και η Σάλκε έφυγε με τους τρεις βαθμούς από μια δύσκολη έδρα.

Έτσι, έφτασε τους 40 βαθμούς και ισοβάθμησε με τη Ντόρτμουντ που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.