Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Ακραία απόφαση της Μπαρτσελόνα – Πουλάει τον «ηγέτη» της… αλλά γκρινιάζει!
Μουνιαίν: «Μπιλμπάο, αγάπη μου αποχωρώ» – Αποχωρεί ο ηγέτης μετά από 15 χρόνια (vid)
Ο Ράκιτιτς αποκάλυψε τον… νέο σταθμό του Μόντριτς – «Έλα, σε περιμένω!»
Ο Μπαπέ κάνει εύκολη τη ζωή του Αντσελότι… και του Βινίσιους
Οι τρεις επικρατέστεροι για τη θέση του Πιόλι στον πάγκο της Μίλαν
H Λεβερκούζεν κάνει πλάκα σε όποιον θέλει τον Φλόριαν Βιρτζ
Λέμε για τον Μόντριτς αλλά η πάσα του Χούμελς δεν πρέπει να περάσει στα ψιλά (vid)
H Γιουνάιτεντ θέλει στόπερ και οι – δύο – επιλογές της βρίσκονται στη Serie A
«Πνίγηκε» στον ανταγωνισμό – Αποχωρεί με μεταγραφή το αστέρι της Ρεάλ
«Γροθιά» στους παίκτες της Τσέλσι το μήνυμα πιτσιρικά στις εξέδρες (pic)
Από τους λίγους ρομαντικούς ο Τιάγκο Σίλβα – Συμφώνησε με την τελευταία του ομάδα
Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Europa League

To ευρωπαϊκό κοστούμι πάει περισσότερο στην Άρσεναλ (vid)

Μπορεί στην Πρέμιερ Λιγκ να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο αλλά στο Γιουρόπα Λιγκ και το "Σαν Σίρο" η Άρσεναλ έδειξε την κλάση της κερδίζοντας με 2-0 τη Μίλαν.

Στο πλαίσιο του πρώτου σκέλους της φάσης των “16” του Γιουρόπα Λιγκ, η Μίλαν υποδέχθηκε την Άρσεναλ στο στάδιο “Σαν Σίρο”. Οι “κανονιέρηδες” σε αντίθεση με όσα μας έχουν δείξει στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ ήταν άκρως αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και δεν κινδύνευσαν ποτέ από τη Μίλαν, της οποίας επιβλήθηκαν φυσιολογικά με 2-0 αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Η Μίλαν μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση αλλά δεν μετουσίωσε σε κάποια ευκαιρία την αρχική της υπεροχή.

Έτσι, η Άρσεναλ άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί από την πλευρά του Καλάμπρια με τον Μχιταριάν. Στο 15ο λεπτό, ο Αρμένιος άσος αφού ντρίμπλαρε το νεαρό μπακ των “ροσονέρι” “πυροβόλησε” τον Ντοναρούμα για να γράψει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν την απάντηση αλλά έπεφταν πάνω στην καλοκουρδισμένη αμυντική λειτουργία των “κανονιέρηδων”. Παράλληλα, η μοναξιά του Κουτρόνε στην κορυφή της επίθεσης της Μίλαν διευκόλυνε το έργο των Κοσιελνί και Μουστάφι.

Καθώς εξελισσόταν το παιχνίδι, η Άρσεναλ έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους, με συνέπεια να απειλήσει στην κόντρα επίθεση με τα σουτ των Τσέιμπερς και Μχιταριάν να σταματούν ο Ντοναρούμα και το δοκάρι στο 42΄και στο 45΄αντίστοιχα.

Τα κενά στη μεσαία γραμμή της Μίλαν, αξιοποιήθηκαν τελικά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Οζίλ να πασάρει κάθετα για τον Ράμσεϊ, ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ για να σημειώσει το 2-0.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ απέκτησε πιο παθητικό ρόλο περιμένοντας πίσω από την μπάλα την αντίπαλό της. Ωστόσο, οι “ροσονέρι” δεινοπαθούσαν να δημιουργήσουν τον οποιονδήποτε κίνδυνο, με αποτέλεσμα να πατούν σπάνια την περιοχή του Οσπίνα.

Έτσι, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης αναλώθηκαν σε κάποια μακρινά ακίνδυνα σουτ, με συνέπεια να μην απειλήσουν ποτέ με αξιώσεις και να παραμείνει μέχρι τέλους αυτό το 2-0.

Για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, κορυφαία απόδοση έπιασε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούμενο από Μουστάφι και Κοσιελνί, το οποίο λειτουργούσε αποτελεσματικά σε κάθε περίπτωση.