Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Μπάγερν Μονάχου

Just another day at work

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε άλλο ένα εύκολο απόγευμα στη φετινή Μπουντεσλίγκα, επικρατώντας του Αμβούργου με σκορ 6-0 στο "Allianz Arena".

H Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε το ματς με τη γνωστή ορμή που έχει στο γήπεδο της. Μόλις επτά λεπτά μετά την έναρξη οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα και ο Ριμπερί με ιδανικό τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι πρωταθλητές πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Κίμιχ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Αμβούργου.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν παραδομένοι στις ορέξεις των παικτών του Χάινκες και πριν το πρώτο εικοσάλεπτο δέχτηκαν και τρίτο τέρμα. Ο Μπόατεγκ με ωραία μπαλιά έδωσε για τον Αλάμπα που έκανε το γύρισμα και ο Λεβαντόφκσι με πλασέ έκανε το 3-0.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τη Μπάγερν να έχει ξεσπάσματα στην απόδοση της. Σε ένα από αυτά ο Άριεν Ρόμπεν βρέθηκε σε θέση βολής, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 81ο λεπτό ο Ριμπερί πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και πέμπτο της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά τις αναμέτρησης ο διαιτητής έστειλε δυο φορές τον Ρόμπερ Λεβαντόφσκι στο πέναλτι. Ο Πολωνός αστόχησε την πρώτη φορά, αλλά λίγο αργότερα νίκησε τον Μαθένια και διαμόρφωσε το τελικό 6-0.