Μεγάλο διπλό και σεντόνι για τη Βαλένθια! (vid) | Sportsking.gr

Μεγάλο διπλό και σεντόνι για τη Βαλένθια! (vid)

Η Βαλένθια πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της Σεβίλλης, την άφησε 11 πόντους πίσω και κλείδωσε την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Σεβίλλη είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Βαλένθια την ουσία. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, δημιούργησαν κάπoιες φάσεις, και είχαν μεγάλη ένταση στο παιχνίδι τους.

Παρόλα αυτά, μηδέν εις το πηλίκον! Η Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε, και χτύπησε σαν κόμπρα εκεί που δεν το περίμενε κανείς. Ο Κοντόγκμπια έβγαλε ωραία μακρινή πάσα στον Ροντρίγκο, αυτός χάζεψε τους αμυντικούς των γηπεδούχων και με άψογο τελείωμα πάγωσε το «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Η Σεβίλλη δεν τα παράτησε και έχασε ευκαιρίες με τους Μουριέλ, Σαράμπια και Φράνκο Βάσκεζ να μην μπορούν να ισοφαρίσουν σε καμία από αυτές. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη μπήκε με διάθεση να φέρει τούμπα το ματς. Τα παλικάρια όμως ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν. Οι γηπεδούχοι είχαν ξανά τον έλεγχο, πίεσαν και στρίμωξαν τη Βαλένθια. Από τηγανίτα όμως …τίποτα.

Τη στιγμή που έψαχναν οι «Νυχτερίδες» τη βρήκαν στο 68′. Οι δράστες ήταν και πάλι οι ίδιοι! Ο Κοντόγκμπια έβγαλε τον Ροντρίγκο φάτσα με τον Σέρχιο Ρίκο και ο επιθετικός της Βαλένθια σκότωσε τον Ισπανό τερματοφύλακα για δεύτερη φορά.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι κύλησε ήρεμα, με τους Σεβιγιάνους να αποδέχονται την ήττα. Πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ.

Η Βαλένθια από την άλλη, καπάρωσε την τέταρτη θέση και μετά από χρόνια, θα κουνήσει επιτέλους σεντόνι!

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.