Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
H αδιανότητη «ποδιά» του Μπαπέ στον αμυντικό της Λοριάν (vid)
Λίβερπουλ

«Βαρέθηκε» να σκοράρει ο Σαλάχ

Η Λίβερπουλ συνέτριψε την Γουότφορντ με 5-0 και τον Μοχάμεντ Σαλάχ να πετυχαίνει τέσσερα γκολ και να «τρελαίνει» το χιονισμένο Άνφιλντ.

Παιχνίδι κρίσιμο για την «οικονομία» του πρωταθλήματος ήταν αυτό μεταξύ Λίβερπουλ και Γουότφορντ. Οι μεν «κόκκινοι» ήθελαν τους 3 βαθμούς που θα τους έφερναν κοντά στην δεύτερη θέση (έστω και προσωρινά) και οι δε φιλοξενούμενοι την νίκη που θα τους φέρει στην δεκάδα.  Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε στην έναρξη του ματς προς τιμήν του παλιού άσσου της Λίβερπουλ Τζον Μολινό κάτω από αραιή χιονόπτωση.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Λίβερπουλ με τον φετινό της ηγέτη, βλέπε Μοχάμεντ Σαλάχ να ανοίγει από νωρίς το σκορ (4ο λεπτό) και να κάνει το 1-0 διευκολύνοντας το έργο του Κλοπ για την συνέχεια. Οι οδηγίες ήταν σαφείς για απορρόφηση της έντασης του παιχνιδιού και οι παίκτες την έκαναν πράξη. Κοντρόλαραν από την αρχή το παιχνίδι κάτι το οποίο τους βοήθησε να πετύχουν και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Σαλάχ στο 43′. Μοναδικό μελανό σημείο του ημιχρόνου η αποχώρηση και αντικατάσταση του Εμρέ Τσαν με τον Μίλνερ να παίρνει την θέση του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό πολύ δυνατά και εντυπωσιακά για την Λίβερπουλ με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να πετυχαίνει ένα γκολ-ποίημα μετά από σέντρα του Σαλάχ και εκπληκτικό τακουνάκι του Βραζιλιάνου για να κάνει το 3-0. Η Λίβερπουλ όμως δεν έμεινε εκεί αφού με τον «δαιμονισμένο» φέτος Σαλάχ πέτυχε άλλα δύο τέρματα για το τελικό 5-0. Αφενώς μεν ο Σαλάχ πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με τους «κόκκινους» και αφετέρου γίνεται ο πρώτος παίκτης της ομάδας που πετυχαίνει τέσσερα γκολ μετά τον Λουις Σουάρεζ τον Δεκέμβριο του 2013!