Ιταλία

Μίλαν με… άγχος κόντρα στην Κιέβο Βερόνα!

Αν και αγχώθηκε αρκετά, η Μίλαν επικράτησε με 3-2 της Κιέβο Βερόνα στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου “άνοιξε” το σκορ! Πιο συγκεκριμένα, ο Χακάν Τσαλχάνογλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σορεντίνο, μετά από επικίνδυνο γύρισμα του Κεσιέ, και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Παρόλα αυτά, οι “φιλοξενούμενοι” δεν το έβαλαν κάτω και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών έφεραν τούμπα το παιχνίδι! Στο 33′ ο Στεπίνσκι βρέθηκε στο σωστό σημείο, και μέσα από την περιοχή, “νίκησε” τον Ντοναρούμα για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα (35′) ο Ινγκλέζε, με τρομερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων κάνοντας την ολική ανατροπή για την ομάδα του. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μίλαν μπήκε, δυνατά, όπως και στο πρώτο και μετά από περίπου ένα δεκάλεπτο (52′) έφερε το παιχνίδι στα ίσια! Ο Κουτρόνε εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην περιοχή της Κιέβο και από κοντά “νίκησε” τον Στέφανο Σορεντίνο για το 2-2. Βέβαια, πήρε λίγα λεπτά να μετρήσει το γκολ του νεαρού Ιταλού επιθετικού καθώς οι διαιτητές χρησιμοποίησαν το Video Assistant Replay. Δέκα λεπτά πριν από το τέλος (81′) η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν ο Αντρέ Σίλβα, μέσα από την περιοχή, “νίκησε” τον Στέφανο Σορεντίνο για το 3-2. Αυτό ήταν το 2ο σερί παιχνίδι που σκόραρε ο νεαρός Πορτογάλος επιθετικός μετά το 0-1 της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Τζένοα. Αξίζει, τέλος, να σημειώσουμε πως οι “ροσονέρι” θα μπορούσαν να πετύχουν κι’άλλο γκολ αλλά ο Φρανκ Κεσί δεν αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Χακάν Τσαλχάνογλου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3′).