Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Ισπανία

“Σόκαρε” την Σεβίλλη η Λεγκανές!

Λίγες ημέρες μετά την μεγάλη πρόκριση επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Champions League, η Σεβίλλη ηττήθηκε με 2-1 από την Λεγκανές, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λεγκανές ήταν εμφανώς καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ! Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού καταγράφηκε λίγο πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο (8′). Ο Άμραμπατ έκανε πολύ ωραία ενέργεια, κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή, βρήκε λίγο χώρο και σούταρε ωστόσο η προσπάθεια του κόπηκε από τον Λεγκλέ πάνω στην γραμμή! Στο 24′ ήταν η σειρά της ομάδας του Βιτσέντζο Μοντέλα να απειλήσει. Ο Σαράμπια έκανε ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουεγιάρ έπεσε στην αριστερή του γωνία κρατώντας το “μηδέν” στα μετόπισθεν. Το γκολ για την ομάδα του Δημήτρη Σιόβα θα έρθει λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (41′). Ο Ναμπίλ Ελ Ζαρ έβγαλε την σέντρα και ο Μπουστίνθα, με εξαιρετική κεφαλιά, “νίκησε” τον Σέρχιο Ρίκο για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Σεβίλλη είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς, ωστόσο, να μπορεί να απειλήσει την εστία του Κουεγιάρ. Περίπου είκοσι λεπτά (69′) πριν από το τέλος οι γηπεδούχοι πέτυχαν κι άλλο γκόλ! Ο Ντιέγκο Ρίκο βρήκε τον Εράσο κι εκείνος, μέσα από την περιοχή, δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Σέρχιο Ρίκο για το 2-0. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι δραματικά και το μόνο που κατάφερε η Σεβίλλη ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Λαγιούν στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου.