«Διπλό» για σεντόνι η Μαρσέιγ! (vid) | Sportsking.gr

«Διπλό» για σεντόνι η Μαρσέιγ! (vid)

Μεμεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαλέρ Ζερμέν η Μαρσέιγ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ντιζόν και ξέφυγε με πέντε βαθμούς από την τέταρτη Λυών.

Σε ένα παιχνίδιμε φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, η Μαρσέιγ κατάφερε να ανοίξει το σκορ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παγιέ έβγαλε την ασίστ στον Βαλέρ Ζερμέν και ο επιθετικός της Μαρσέιγ τελείωσε εξαιρετικά τη φάση με δεξί σουτ απο το κέντρο της περιοχής, στο 36′. Σιγουρα θα μπορούσαν να έχουν μπει και άλλα γκολ στο πρώτο μέρος, και πριν και μετά το τέρμα της Μαρσέιγ, αλλά πότε οι τερματφούλακες και πότε η δυστοκία των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, κράτησαν τον δείκτη του σκορ στο 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παρόμοιο με το πρώτο. Η Ντιζόν δεν εγκατέλειψε το ματς και προσπάθησε για το καλύτερο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στο 73′ οι γηπεδούχοι έκαναν τη ζημιά στη Μαρσέιγ. Ο Τσανγκ-Χουν ήταν αυτός που ισοφάρισε για τη Ντιζόν και έβαλε σε γερούς μπελάδες τους φιλοξενούμενους.

Τελικά, τη λύση την έδωσε ο Λούκας Οκάμπος στο 88′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βαλέρ Ζερμέν έδωσε ωραία στον Οκάμπος και ο τελευταίος από κοντά έγραψε το 1-2.

Στο 93′ η Μαρσέιγ κέρδισε πέναλτι αλλά ο γκολκίπερ της Ντιζόν απέκρουσε στο κέντρο της εστίας του. Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής έδωσε δεύτερη ευακιρία στον Παγιέ, καταλογίζοντας δεύτερο πέναλτι. Αυτή τη φορά ο Γάλλος σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Με αυτή τη νίκη η Μαρσέιγ ξέφυγε πέντε πόντους από την τέταρτη Λυών, που έχει παιχνίδι λιγότερο. Να θυμίσουμε ότι η τρίτη θέση οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.