Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Αγχώθηκε κόντρα στην ουραγό η Γιουνάιτεντ, αλλά έσωσε την παρτίδα (vid)
Η Αταλάντα στον τελικό με «ντόρτια» και τώρα Γιουβέντους! (vid)
Η Λίβερπουλ ανέστησε την Έβερτον… αυτοκτονώντας! (vid)
Premier League

Ψεκάστε – Σκουπίστε – Τελειώσατε (vid)

Εύκολο απόγευμα είχε η Μάντσεστερ Σίτι στο «Γκούντισον Παρκ», καθώς επικράτησε με 3-1 της Έβερτον.

Καθόλου δεν δυσκολεύτηκε η Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Έβερτον. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα προηγήθηκε με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο και τελικά επικράτησε με 3-1 των «Ζαχαρωτών» και πλέον κοιτάζει το ματς της Τετάρτης κόντρα στη Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πριν καλά – καλά συμπληρωθούν 15 λεπτά αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Νταβίντ Σίλβα βρήκε τον Λερόι Σανέ και αυτός με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για τη Μάντσεστερ Σίτι. Οκτώ λεπτά αργότερα οι «Πολίτες» έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γκάμπριελ Ζεσούς με κεφαλιά να νικάει τον Πίκφορντ. Στο 22’ η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έχασε μία καλή ευκαρία για το 0-3 αλλά ο Οταμέντι έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 34’  ο Σίλβα έχασε ακόμα μια ευκαρία, όταν το σούτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της Έβερτον. Τρία λεπτά μετά ο Σίλβα έδωσε την δεύτερη του ασίστ στο παιχνίδι στον Στέρλινγκ αυτή τη φορά και αυτός με ωραίο σουτ έγραψε το 0-3, κλείνοντας έτσι ένα πολύ καλό ημίχρονο για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Σίτι κατέβασαν ταχύτητα και έδωσαν το δικαίωμα στην Έβερτον να γίνει πιο απειλητική. Έτσι στο 63’ τα «Ζαχαρωτά» κατάφεραν να μειώσουν σε 1-3 με τον Μπολασιέ να στέλνει την μπάλα πρώτα στα 2 δοκάρια και μετά στα δίχτυα του Έντερσον. Τρία λεπτά αργότερα ο Τοσούν προσπάθησε να μειώσει κι άλλο τοσκορ αλλά η κεφαλιά του έφυγε λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού με τους Μπλε του Μάντσεστερ να πανηγυρίζουν μία εύκολη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 84 βαθμούς στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, ενώ η Έβερτον παρέμεινε στους 40 και στην ένατη θέση της βαθμολογίας.