Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Αγγλία

Δεν σταματιέται αυτή η Λίβερπουλ

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ η Λίβερπουλ νίκησε εύκολα με 3-0 την Μπόρνμουθ και έφτασε τους 70 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής η Λίβεπρουλ υποδέχτηκε την Μπόρνμουθ μετά την νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επί της Μάντσεστερ Σίτι.  Πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων του Χίλσμπορο, της τραγωδίας που το 1989 στέρησε την ζωή στους οπαδούς της Λίβερπουλ.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα με τους παίκτες του Κλοπ να πιέζουν για το γρήγορο γκολ που ήρθε τελικά στο 7ο λεπτό με διπλή προσπάθεια ο Μανέ θα σκοράρει και θα δώσει το προβάδισμα στους κόκκινους. Σέντρα από τα δεξιά ο Μανέ πήρε την κεφαλιά, απέκρουσε αρχικά ο Μπέκοβιτς και στην επαναφορά ο επιθετικός από τη Σενεγάλη άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια η Μπόρνμουθ πίεσε πέτυχε και γκολ που σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τίποτα περισσότερο στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των «κόκκινων».

Στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ θέλησε να εξασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα και το κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο και πάλι με τον συνήθης ύποπτο Μοχάμεντ Σαλάχ ο οποίος έφτασε 30 γκολ στο πρωτάθλημα ενώ έφτασε συνολικά τα 40 τέρματα στη σεζόν, κάτι που είχε να επιτευχθεί από την εποχή του Ίαν Ρας. Η ομάδα του Κλοπ δεν έμεινε εκεί καθώς λίγο πριν την λήξη του αγώνα πέτυχε και 3ο γκολ με τον Ρομπέρτο Φιρμίνιο στο 89ο λεπτό. Τελικό αποτέλεσμα στο Άνφιλντ 3-0 υπέρ της Λίβερπουλ με την ομάδα του Κλοπ να παίρνει σημαντική νίκη και αν περιμένει την Τότεναμ στο αποψινό ντέρμπι.