Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Αγγλία

Νιούκαστλ με ανατροπή κόντρα στην Άρσεναλ!

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο η Νιούκαστλ επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ στο St.James Park, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης άνηκε, εξ’ολοκλήρου, στην Άρσεναλ! Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας, ήταν αρκετά επιθετική για την εστία του Ντουμπράβκα, ωστόσο δεν δημιούργησε τις πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες. Το γκολ για τους “κανονιέρηδες” ήρθε λίγο πριν την συμπλήρωση ενός τετάρτου στην αναμέτρηση (14′). Ο Ομπαμεγιάνγκ βρήκε τον Λακαζέτ και ο Γάλλος φορ, με πολύ ωραίο σουτ, “νίκησε” τον Ντουμπράβκα για το 0-1.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έβγαλε αντίδραση και λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα (29′) κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Γιεντλίν θα βρει τον Αγιόζε Πέρεθ και ο Ισπανός επιθετικός, με εξαιρετική προσπάθεια, “νίκησε” τον Τσεχ για το 1-1! Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου θα καταγραφεί έξι λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του (39′) όταν ο Τσέιμπερς, από το σημείο του πέναλτι, δεν κατάφερε να βρει εστία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες 1-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Το πρώτο 25λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σχετικά… “ήσυχο”, με τους φιλοξενούμενους να έχουν, μεν, την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί. Έτσι περίπου 20′ πριν από το φινάλε (68′) η Νιούκαστλ πέτυχε την ολική ανατροπή. Ο Αγιόζε Πέρεθ βρήκε τον Ματ Ρίτσι και ο τελευταίος, με έξοχη προσπάθεια, “νίκησε” τον Πετρ Τρεχ για το 2-1!

Επτά λεπτά αργότερα (75′) η Νιούκαστλ είχε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, όταν η προσπάθεια του Κένεντι, από κοντά, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ. Τρία λεπτά αργότερα (78′) οι γηπεδούχοι έγιναν, για ακόμα μία φορά, απειλητικοί αλλά η προσπάθεια του Αγιόζε Πέρεθ, μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πετρ Τσεχ. Από κει και μετά δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε την Νιούκαστλ να παίρνει σπουδαία νίκη κόντρα στους Λονδρέζους.