Με το μυαλό στο Γιουρόπα την «πάτησε» η Ατλέτικο! (vid) | Sportsking.gr

Με το μυαλό στο Γιουρόπα την «πάτησε» η Ατλέτικο! (vid)

Με τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ να είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος, η Ατλέτικο Μαδρίτης γνώρισε ανώδυνη εντός έδρας ήττα από την Εσπανιόλ, ξεκουράζοντας πολλούς βασικούς ποδοσφαιριστές της.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν βαθμολογικά αδιάφορη και ξεκίνησε το παιχνίδι με πολλές αλλαγές, ώστε να ξεκουράσει τους βασικούς της ποδοσφαιριστές.

Το ματς κυλούσε πολύ χαλαρά, μέχρι να φτάσουμε στην πρώτη αξιόλογη στιγμή. Στο 20′, ο Βιτόλο σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Ο Γκαμεϊρό προσπάθησε να μπει στην πορεία της αλλά δεν πρόλαβε να την αγγίξει και να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 30′, ο Μορένο παραλίγο να ανοίξει το σκορ για την Εσπανιόλ. Με ωραία ενέργεια έφερε τη μπάλα στο αριστερό και σούταρε ωραία, αλλά ο Όμπλακ προέβη σε μια εκπληκτική απόκρουση.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα παιχνίδι που φαινόταν πως είναι… διαδικαστικό.

Επτά λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης η Ατλέτικο φλέρταρε με το γκολ σε προσπάθεια του Σαούλ. αυτό όμως δεν ήρθε και η Εσπανιόλ φρόντισε να την τιμωρήσει.

Ο Μελέντο έκανε το σουτ στο 53′, η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς και ο Όμπλακ δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Το 0-1 ήταν γεγονός.

Στο 66΄ο Όμπλακ κράτησε όρθια την ομάδα του σε σουτ του Μπαπτιστάο, με την Εσπανιόλ να είναι καλύτερη και πιο επικίνδυνη από τους γηπεδούχους. Ό,τι δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο, ο Μπαπτιστάο το πέτυχε στο 77′, όταν νίκησε τον Όμπλακ και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Εσπανιόλ.