Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Παγκόσμιο Κύπελλο 2018

Ανατροπή πρόκρισης για την Ελβετία! (vid)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5', η Ελβετία έφερε τούμπα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 2-1 της Σερβίας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους "16" του Μουντιάλ.

Μόνο με αυτοκτονία χάνει την πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ η Ελβετία. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Σερβίας και πλέον χρειάζεται να μην χάσει από την αδίαφορη Κόστα Ρίκα για συνεχίσει την πορεία της στη διοργάνωση. Από την άλλη τα περιθώρια στένεψαν επικίνδυνα για τους Σέρβους, που χρειάζονται μόνο νίκη κόντρα στη Βραζιλία για την πολυπόθητη πρόκριση.

Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατέφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Ντούσαν Τάντιτς έκανε μία εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο Μίτροβιτς με μία πολύ καλή κεφαλία από την καρδιά της περιοχής των Ελβετών έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα οι Ελβετοί έχασαν μια καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, αλλά το σουτ του Τζεμαϊλί πέρασε λίγο έξω από την εστία του Στοΐκοβιτς. Στο 30′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σπατάλησε μία ακόμα ευκαιρία, καθώς ο Στοΐκοβιτς έστειλε την μπάλα κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το ωραίο σουτ του Τάντιτς πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Ελβετίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους Ελβετούς να παίρνουν το πάνω χέρι και να φτάνουν στην ισοφάριση στο 52′ με μία φωτοβολίδα από τον Γκράνιτ Τσάκα. Έξι λεπτά μετά ο Σακίρι πραγματοποίησε ένα τρομερό σουτ από την δεξιά γωνία της περιοχής, αλλά είδε τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι των Σέρβων. Στο 82′ ο Εμπολό είδε τον Στοΐκοβιτς να σταματάει το δυνατό σουτ που επιχείρησε. Με τη συμπλήρωση των 90′ ο Σακίρι βγήκε απέναντι στον Σέρβο κίπερ τον οποίο νίκησε και έφερε τούμπα το ματς για τους Ελβετούς.