Εθνική Ελλάδος: Η πιθανή ενδεκάδα στον «τελικό» με το Καζακστάν
Ξεκάθαρος ο Πογέτ: «Κανένα συμβόλαιο στο μυαλό μου, μόνο το Καζακστάν»
Ο Μπαπέ πρέπει να ξεχάσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες κι υπάρχει λόγος!
Μόντριτς: «Δεν υπάρχει καλύτερη ομάδα από τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Επίσημο: Με ελληνικό παρελθόν ο νέος τεχνικός της Λάτσιο του Μανδά (pic)
Μπάγερν: Οι 4+1 πιθανοί προορισμοί του φευγάτου Κίμιχ!
Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
«Ο Κλοπ είναι ένας χαζός, άχαρος, πονεμένος loser»! (vid)
Η Λίβερπουλ βρήκε στην Ντόρτμουντ τον επιθετικό της νέας της εποχής!
Λίβερπουλ

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν Λίβερπουλ (vid)

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Μπλάκμπερν και πλέον κοιτάζει τα φιλικά της Αμερικής.

Ταυτόχρονα με την ανακοίνωση της απόκτησης του Άλισον, η Λίβερπουλ αντιμετώπισε την Μπλάκμπερν στο τελευταίο της φιλικό επί αγγλικού εδάφους πριν την αναχώρησή της για την Αμερική. Οι “Κόκκινοι” επικράτησαν με 2-0 και είδαν τον Ναμπι Κεϊτά, να πραγματοποιεί μία πολύ καλή εμφάνιση και τον Λάζαρ Μάρκοβιτς να σκοράρει μετά από καιρό.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ μπήκαν καλά στο ματς και μόλις στο 6′ ο Σολάνκε κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Μπλάκμπερν, Ραγιά. Παρόλα αυτά, ο Ισπανός κίπερ διόρθωσε το λάθος του, καθώς απέκρουσε την εκτέλεση του Τζέιμς Μίλνερ. Στο 42′ ο Λαλάνα με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κλοπ άλλαξε τα 10/11 της βασικής ομάδας με τον Κάριους να είναι ο μόνος που δεν έκαστε στον πάγκο. Οι αλλαγές αυτές βοήθησαν τους “Κόκκινους”, οι οποίοι ανέβασαν ρυθμούς. Στο 63′ η πίεση ψηλά από Κεϊτά και Στάριτζ απέδωσε καρπούς, με τον Άγγλο φορ να βγάζει ωραία μπαλιά στον Μάρκοβιτς και αυτός δεν λάθαψε, σκοράροντας στην (ανεπίσημη) επανεμφάνισή του με τα κόκκινα. Δέκα λεπτά μετά, ο Κεϊτά πίεσε ψηλά και έκλεψε ξανά τη μπάλα και ο Στάριτζ έκανε το 2-0. Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι, με τον Γιούργκεν Κλοπ να δηλώνει ικανοποιημένος με το δεύτερο ημίχρονο της ομάδας του.

Επόμενες φιλικές υποχρεώσεις της Λίβερπουλ είναι στην άλλη άκρη του Ατλαντικού για το International Champions Cup. Εκεί οι “Κόκκινοι” θα αντιμετωπίσουν κατά σειρά τις Ντόρτμουντ (22/07), Μάντσεστερ Σίτι (26/07) και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (29/07).