Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Home Page

Αφού στη Γη δεν πατάμε…στα αστέρια πάμε

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Σέλτικ,επικράτησε με 2-1 και πήρε την πρόκριση για τα play off του Τσάμπιονς Λιγκ. Αντίπαλος της "Ένωσης" η Βίντι.

Η ΑΕΚ μπήκε με επιθετική διάθεση στο ματς και σε καμία περίπτωση δεν έδειχνε να θέλει να «κάτσει» πάνω στο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Ροντρίγκο Γκάλο και ο Βραζιλιάνος με ωραίο πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του, μόλις στο 6ο λεπτό.

Δυο λεπτά αργότερα η «Ένωση» είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, αλλά το πλασέ του Κλωναρίδη έφυγε λίγο δίπλα από την εστία.

Μετά το σοκ του γρήγορου γκολ, η Σέλτικ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ που σταμάτησαν πάνω στον Βασίλη Μπάρκα.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 33ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Τιενρί, ο Γκρίφιθς βρήκε τη μπάλα στην κίνηση και την έστειλε λίγο άουτ.

Χωρίς κάποια άλλη μεγάλη φάση, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα πρόκρισης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ακριβώς όπως στο πρώτο. Με γρήγορο γκολ. Ο Ροντρίγκο Γκάλο εκτέλεσε φάουλ, ο Λαμπρόπουλος έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Μάρκο Λιβάγια ήταν εκεί που έπρεπε την κατάλληλη στιγμή για να στείλει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Σέλτικ έφτασε κοντά στο γκολ,αλλά ο Μπάρκας έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χέντρι.

Παρά τις αλλαγές του Ρότζερς η Σέλτικ δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει, την ίδια ώρα που η ψυχολογία των “κιτρινόμαυρων” ήταν στα ύψη. Όλα αυτά μέχρι το 78ο λεπτό όταν ο Σινκλέρ με κοντινή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Σκωτσέζικη ομάδα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ελληνική ομάδα πήρε την πρόκριση για τα play off του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί που θα αντιμετωπίσει τη Βίντι.