Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Ισπανία

Την ράγι(ο)σε με χατ-τρικ ο Αντρέ Σίλβα! (vid)

Σε υγιή περίπατο μετέτρεψαν το εκτός έδρας ματς οι Ανδαλουσιάνοι επικρατώντας με 1-4 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Έγερνε το γήπεδο από το 1ο μόλις λεπτό στη Μαδρίτη με τη Σεβίλλη να είναι καταιγιστική! Το επιθετικό παιχνίδι που είχαν αρχίσει οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσε να ακολουθήσει η νεοφώτιστη Ράγιο με αποτέλεσμα να παραδώσει τα όπλα από νωρίς. Μάλιστα, ακυρώθηκαν 2 γκολ στα 10 πρώτα λεπτά για αμφότερες! Έπειτα όμως, ανέλαβε τα ηνία η Σεβίλλη με άκρως αποτελεσματικό τρόπο.

Η αρχή έγινε στο 15’ όταν ο Χεσούς Νάβας με όμορφη ατομική ενέργεια εισχώρησε στην περιοχή των γηπεδούχων δίνοντας τη μπάλα στον Βάσκες ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση με τακουνάκι.

Το 0-1 όμως δεν κράτησε πολύ καθώς ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του ισπανικού συλλόγου πλασάροντας μετά από πάσα του Εσκουδέρο με αποτέλεσμα να έρθει το 0-2.

Έκτοτε, το μέλλον φαινόταν πως είχε κριθεί, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με άνεση το παιχνίδι τους ενώ η Ράγιο έδειχνε να τα έχει χαμένα. Και όπως ήταν αναμενόμενο αυτό οδήγησε στο 0-3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του 1ου ημιχρόνου με τον Αντρέ Σίλβα να σημειώνει το 2ο προσωπικό του τέρμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπικού χαρακτήρα με τη Σεβίλλη να έχει ρίξει τις μηχανές και να προσέχει την άμυνα της ώστε να διατηρήσει το 0-3. Ωστόσο, ο Αντρέ Σίλβα ήθελε το χατ τρικ για το ντεμπούτο του και το πέτυχε στο 80’ διαμορφώνοντας το 0-4… ένα σκορ που δεν έμεινε πολύ καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπάρμπα.

Συνθέσεις:

Ράγιο Βαγιεκάνο: Γκαρσία, Ντοράντο, Μπα, Τίτο, Μορένο, Αμάτ, Πόζο (76’ Αντβινκουλά), Μεντράν( 68’ Γκουέρα), Εμπάρμπα, Κακουτά, Τρέχο.

Σεβίλλη: Βάσλικ, Κάιγερ, Μερκάδο, Γκόμες Σόλα, Νάβας, Εσκουδέρο (61’ Βιντάλ), Μέσα, Σαράμπια ( 77’ Μουριέλ), Μπανέγκα (70’ Αμαντού), Βάσκες, Αντρές Σίλβα.