Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Βαλένθια

Τα βρήκαν στο «Χ» στην πρεμιέρα Βαλένθια και Ατλέτικο (vid)

Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης, έμειναν στο 1-1 στο Μεστάγια, σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές δυνατές μονομαχίες, αλλά και πολλά λάθη.

Το πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων στη νέα σεζόν, βρήκε τους δυο μονομάχους ισόπαλους σε 1-1, αποτέλεσμα που αδικεί τις νυχτερίδες.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δυο ομάδες προσπάθησαν να κερδίσουν τη μάχη του κέντρου, με το παιχνίδι να είναι κακό, καθώς τα πολλά λάθη και οι δυνατές μονομαχίες δεν επέτρεψαν τον γρήγορο ρυθμό. Παρόλα αυτά, στο 26′ η Ατλέτικο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κορέα. Μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Ντιέγκο Σιμεόνε, ο Γκριεζμάν βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Κορέα, κόβοντας την άμυνα των νυχτερίδων στα δυο. Το τελείωμα του Αργεντίνου ήταν άψογο, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πάγωσαν, όμως δεν το πλήρωσαν καθώς η Ατλέτικο δεν κατάφερε να δημιουργήσει ουσιαστική ευκαιρία, παρότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι λοιπόν το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και τα κατάφερε στο 56′. Ο Βας έκανε εκπληκτικό γύρισμα στην περιοχή, με τον Ροντίγκο να κατεβάζει μπροστά από τον Γοδίν και με δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ. Μετά το γκολ των γηπεδούχων, το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Γκαμπριέλ στο 67′. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Βαλένθια να είναι καλύτερη, χωρίς όμως να καταφέρνει να φτάσει στη νίκη.

*Κατά την είσοδο των ομάδων, οι παίκτες της Βαλένθια υποδέχτηκαν με πασίγιο αυτούς της Ατλέτικο, που κατέκτησαν το Ευρωπαϊκό σούπερ καπ απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Βαλένθια (Μαρθελίνο): Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι (67′ Ντιακαμπί), Γκαμπριέλ, Γκαγιά, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Σολέρ (76′ Μπατσουαγί), Βας, Μίνα (67′ Γκαμεϊρό), Ροντρίγκο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Γοδίν, Σάβιτς, Χουανφράν, Σαούλ, Κόκε, Λεμάρ (63′ Βιτόλο), Κορέα (85′ Παρτέι), Γκριεζμάν (72′ Μάρτινς), Κόστα.