Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν αθάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Νάπολι

Η Νάπολι έφερε τούμπα τη Μίλαν (vid)

Με ολική ανατροπή για δεύτερη σερί αγωνιστική, η Νάπολι επικράτησε στο "Σαν Πάολο" της Μίλαν με 3-2.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος η Νάπολι υποδέχθηκε την Μίλαν στο στάδιο “Σαν Πάολο”. Mε μία ακόμα ολική ανατροπή (είχε νικήσει προερχόμενη από πίσω στο σκορ και κόντρα στη Λάτσιο στην πρεμιέρα), η Νάπολι κέρδισε τους 3 βαθμούς, αυτή φορά νικώντας τους “ροσονέρι” με 3-2. Έτσι, έκανε το 2 στα 2 και παρέμειναν στην κορυφή.

Η Νάπολι ήταν αυτή που, όπως αναμενόταν έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας από τα πρώτα λεπτά και που επιχείρησε κυκλοφορώντας τη μπάλα να απειλήσει. Οι “παρτενοπέοι”, μάλιστα, άσκησαν υψηλό πρέσινγκ όταν η Μίλαν είχε τη μπάλα, με αποτέλεσμα να της δημιουργήσει προβλήματα στην ανάπτυξη της.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι “ροσονέρι” μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 15ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από μία σέντρα, ο Μπορίνι με κεφαλιά γύρισε τη μπάλα κοντά στο ημικύκλιο της περιοχής για να έρθει ο Μοναβεντούρα και με ένα άπιαστο σουτ να γράψει το 1-0.

Αυτό το γκολ επέτεινε τις προσπάθειες των γηπεδούχων να πατήσουν περιοχή αλλά πάντα έλειπε η τελικά πάσα. Έτσι, κάτι μακρινά σουτ του Ινσίνιε, του Άλαν και του Κουλιμπαλί δε βρήκαν στόχο. Σταδιακά, μάλιστα, η ομάδα του Γκατούζο άρχισε να απορροφά την πίεση και να βγάζει με ασφάλεια τη μπάλα από την περιοχή της.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Μίλικ να βρίσκει χώρο λίγο έξω από την περιοχή και να σουτάρει για να δει την προσπάθειά του να καταλήγει σε κόρνερ μετά από απόκρουση του Ντοναρούμα.

Oι φιλοξενούμενοι αποδεικνύονταν άκρως αποτελεσματικοί, καθώς στη δεύτερη καλή τους ευκαιρία διπλασίασαν τα τέρματά τους. Έτσι, στο 49, ο Σούσο γύρισε για τον Καλάμπρια, ο οποίος με συρτό σουτ από πλάγια θέση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Ωστόσο, η πίεση της Νάπολι απέφερε τελικά καρπούς στο 62ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά το λάθος του Μπίλια, ο Ζιελίνσκι με ψύχραιμο πλασέ μείωσε σε 2-1. Ο Πολωνός μέσος έκανε δύο τα τέρματά του στο 67ο λεπτό ισοφαρίζοντας σε 2-2, όταν κέρδισε τη δεύτερη μπάλα και με δυνατό σουτ στη κίνηση ισοφάρισε σε 2-2.

Το μομέντουμ πια είχε γείρει προς τους Ναπολιτάνους, οι οποίοι έφεραν τούμπα το παιχνίδι στο 80΄. Ειδικότερα, μετά την κάθετη του Ντιαβαρά, ο Άλαν γύρισε για το ξεχασμένο στο δεύτερο δοκάρι Μέρτενς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.