Γκάλαχερ για Τσέλσι: «Φάγαμε πέντε από την Άρσεναλ αλλά προσπαθήσαμε»!
La Liga: Στέλνει το El Clasico εκτός Ισπανίας!
Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Η Παρί «πάτησε» με Μπαπέ και Ντεμπελέ την Λοριάν του Πάνου Κατσέρη! (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ολιμπίκ Μαρσέιγ

Γλίτωσε από νέο “Βατερλώ” η Μαρσέιγ

Πολύ κοντά στη δεύτερη σερί της ήττα βρέθηκε η Μαρσέιγ, η οποία έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο ματς κόντρα στη Ρεν, στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα αμυντικά προβλήματα πρόδωσαν για ακόμα μία φορά τη Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί ήταν σε κακό βράδυ για ακόμα μία φορά στην άμυνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 μέσα στην έδρα τους από τη Ρεν. Παρόλα αυτά ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν σε 2-2, σώζοντας τον 1 βαθμό. Αυτό ήταν το δεύτερο σερί στραβοπάτημα για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, μετά την ήττα με 3-1 από τη Νιμ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και σπατάλησαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο 28′, με τον Σαρ να στέλνει την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, η Ρεν άνοιξε το σκορ. Ο Σαρ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Αντίλ Ραμί, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουριγκό, που έστειλε στην άλλη πλευρά τον Πελέ για το 0-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πελέ δεν υπολόγισε σωστά σε μία έξοδό του και έχασε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Σαρ που παραμόνευε να την στείλει στην ανυπεράσπιστη εστία για το 0-2, παγώνοντας για το “Βελοντρόμ”.

Στο δεύτερο 45λεπτο, εμφανίστηκε μια άλλη Μαρσέιγ στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και κατάφεραν να μειώσουν στο 56′. Ο Παγέ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Λουίς Γκουστάβο σε πρώτο χρόνο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Οκάμπος μείωσε σε 1-2. Οι Μασσαλοί κυνηγούσαν με μανία την ισοφάριση, με τον Ρούντι Γκαρσιά να βάζει στο ματς τον Κώστα Μήτρογλου. Ο Έλληνας φορ βοήθησε την ομάδα του και κατάφερε να σκοράρει, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Λίγες στιγμές αργότερα, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Οκάμπος με σέντρα έψαξε τον Μήτρογλου, η μπάλα πέρασε από τον 30χρονο επιθετικό και ο Μπενσεμπαϊνί με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2. Έκτοτε δεν συνέβη κάτι αξιοσημείωτο στο ματς, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από 1 βαθμό.