Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Bundesliga

Bundesliga: “Κηδεία” της Βόλφσμπουργκ στη Λεβερκούζεν, αγχωτική νίκη η Χόφενχαϊμ

Μια φοβερή και τρομερή Βόλφσμπουργκ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν (1-3), ενώ η Χόφενχαϊμ επικράτησε πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 3-1 της Φράιμπουργκ.

Με πολύ άσχημο τρόπο ξεκίνησε η φετινή σεζόν για την Μπάγερ Λεβερκούζερ, η οποία γνώρισε 2η ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές της Bundesliga, αυτή τη φορά με 1-3 από τη Βόλφσμπουργκ, ενώ η Χόφενχαϊμ αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες κόντρα στην αξιόμαχη Φράιμπουργκ, αλλά τελικά επικράτησε με 3-1.

Στην “Bay Arena”, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με ωραίο σουτ του Μπέιλι έξω από την περιοχή. Δώδεκα λεπτά αργότερα οι “Λύκοι” ισοφάρισαν, με αυτογκόλ του τερματοφύλακα Οτσκάν που δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς μέσα σε 5 λεπτά. Στο 55′ ο Βέγκχορστ έκανε το 1-2 με κεφαλιά μέσα από την περιοχή και στο 60′ ο Στέφεν βγήκε απέναντι από τον Οτσκάν και δεν λάθεψε, κάνοντας 3 τα τέρματα των “Λύκων”.

Στο ματς της Χόφενχαϊμ, οι γηπεδούχοι στάθηκαν πολύ άτυχοι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ακυρώθηκε ορθά γκολ τους στο 8′ ως οφσάιντ, έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές (19′-44′) λόγω τραυματισμών και στο ενδιάμεσο βρέθηκαν και πίσω στο σκορ με γκολ του Χέιντζ στο 36′. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασαν και με δύο γκολ του Ζάλαϊ στο 50′ και το 63′ έκαναν την ανατροπή και ο Κράμαριτς στο 95′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 3-1, σφραγίζοντας το πρώτο φετινό τρίποντο της ομάδας του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του απογεύματος, η Βέρντερ Βρέμης απέδρασε με γκολ του Ρασίκα στο 97′ από την έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-2). Το σκορ είχε ανοίξει στο 21′ ο Οσάκο, για να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 49′ ο Χάλερ, με την ομάδα του Χίτερ να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο από το 32′ λόγω της αποβολής του Βίλεμς. Η Γκλάντμπαχ με τον Πλεά στο 68′ απάντησε στο τέρμα του Γκρέγκοριτς στο 12′ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Το ίδιο σκορ είχε και η αναμέτρηση της Νυρεμβέργης με την Μάιντζ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 25΄με τον Ματετά και τους γηπεδούχους να απαντούν με τον Ισάκ στο 48′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βέρντερ Βρέμης 1-2 (49′ Χάλερ (πεν.) – 21′ Οσάκο, 96′ Ρασίκα)

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-1 (12′ Γκρέγκοριτς – 68′ Πλεά)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 1-3 (24′ Μπέιλι – 36′ Οτσκάν (αυτ.), 55′ Βέγκχορστ, 60′ Στέφεν)

Νυρεμβέργη – Μάιντζ 1-1 (48′ Ισάκ – 25′ Ματετά)

Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ 3-1 (50′, 63′ Ζάλαϊ, 95′ Κράμαριτς – 36′ Χέιντζ)