Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Νάπολι

Mία της Νάπολι, δυο της Νάπολι, η τρίτη της… Σαμπντόρια (vid)

H Nάπολι βρέθηκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι πίσω στο σκορ αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Σαμπντόρια με 3-0.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος η Νάπολι φιλοξενήθηκε από την Σαμπντόρια στο στάδιο “Λουίτζι Φεράρι”. Η Νάπολι σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο, κάτι που της κόστισε την ήττα με 3-0 και την πτώση της από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Ναπολιτάνοι έχασαν από νωρίς τη μάχη της μεσαίας γραμμής, με συνέπεια να αδυνατούν να κάνουν το παιχνίδι κατοχής στο οποίο αρέσκονται.

Έτσι, στο 11΄η Σαμπντόρια άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ της Νάπολι. Ειδικότερα, στην κόντρα επίθεση, ο Σαπουνάρου τροφοδότησε τον Ντεφρέλ, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0.

Οι Ναπολιτάνοι αδυνατούσαν να κρατήσουν τη μπάλα και οι πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις γέμιζε τους παίκτες του Αντσελότι με εκνευρισμό. Οι “ροσομπλού” θέλησαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους και το κατάφεραν στο 32ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα από την αριστερή πτέρυγα, ο Κουαλιαρέλα υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και την έστρωσε στον Ντεφρέλ, ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Μετά την επίτευξη αυτού του τέρματος οι “παρτενοπέι” κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και επιχείρησαν να απειλήσουν με σέντρες από τις πτέρυγες. Ωστόσο, αυτή η τακτική δεν είχε αντίκρυσμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η είσοδος των Μέρτενς και Ούνας στη θέση των Ινσίνιε και Βέρντι βελτίωσαν την εικόνα της Νάπολι. Ο Ούνας ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των φιλοξενούμενων αλλά η Νάπολι δε μπόρεσε να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια.

Έτσι, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Κουαλιαρέλα στο 75ο λεπτό με “τακουνάκι” ψαλίδισε κάθε ελπίδα της Νάπολι για ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.