Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Για αυτό αποβλήθηκε ο Τσάβι – «Δώσε του κόκκινη! Απέβαλλε τον εδώ και τώρα» (pic)
Ντόρτμουντ

Βαθμός από το πουθενά για τη Ντόρτμουντ (vid)

Η Χοφενχάιμ ήταν συντριπτικά ανώτερη από την Ντόρτμουντ, όμως παρότι προηγήθηκε, οι Βεστφαλοί κατάφεραν να κλέψουν το βαθμό στο 85' και ενώ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο.

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Χοφενχάιμ ήταν ανώτερη από την Ντόρτμουντ, όμως στο τέλος, οι Βεστφαλοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να κλέψουν το βαθμό. Μάλιστα από το 76′ αγωνίζονταν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ντιαλό.

Με τους γηπεδούχους να σφυροκοπούν από το πρώτο λεπτό, τίποτα δεν προμήνυε το φινάλε της αναμέτρησης. Την πρώτη καλή ευκαιρία έχασε ο Λεονάρντο Μπιτενκούρτ, όταν στο 18′ βρέθηκε απέναντι από τον Μπούρκι, αλλά το τελείωμα του ήταν απογοητευτικό.

Στο 44′ ο Ζοέλιντον εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και την αδυναμία της άμυνας της Ντορτμουντ να απομακρύνει και με ωραίο χαμηλό σουτ νίκησε τον Μπούρκι για το 1-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτυπήσουν στο κατάλληλο σημείο, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 51′, η Χοφενχάιμ πέτυχε και δεύτερο γκολ, όμως με τη χρήση του VAR, αυτό ακυρώθηκε, με το 1-0 να παραμένει. Από το ακυρωθέν γκολ και έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, μέχρι να ανάψει και πάλι με την αποβολή του Ντιαλό.

Στο 76ο λεπτό, ο παίκτης της Ντόρτμουντ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για παρατεταμένο τράβηγμα στον Κράμαριτς.

Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι η Χοφενχάιμ θα φτάσει στη νίκη, η Ντόρτμουντ κατάφερε να ισοφαρίσει και να κλέψει τον βαθμό.

Στο 84′ ο Ρόις μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έβγαλε παράλληλα στον Πούλισιτς που από κοντά έκανε το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τη Ντόρτμουντ να φεύγει με ανέλπιστο πόντο από την έδρα της Χοφενχάιμ.