Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Home Page

Έπαιξε… “Μονακή” της η Ντόρτμουντ! (vid)

Άνετη νίκη για τη Ντόρτμουντ που υπέταξε τη Μονακό του Ζαρντίμ με 3-0 χάνοντας μάλιστα και πέναλτι!

Ένα ματς που ουσιαστικά δίνει βάσεις πρόκρισης έγινε σήμερα στο Ιντούνα Παρκ ανάμεσα στη Ντόρτμουντ και τη Μονακό.

Οι Γερμανοί που βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα φιγουράροντας στην κορυφή της βαθμολογίας στη Μπουντεσλίγκα μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι αλλά βρήκαν τη Μονακό του Ζαρντίμ… έτοιμη!

Λέγοντας  έτοιμη δεν εννοούμε μόνο αμυντικά αλλά και επιθετικά καθώς στο 1ο ημίχρονο οι Γάλλοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Τίλεμανς να μην μπορεί να βρει τέρμα.

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος έμελλε να είναι εντελώς διαφορετικό. Μια άλλη Ντόρτμουντ πάτησε στο γήπεδο και πήρε άμεσα τα ηνία γράφοντας το 1-0 στο 51’ με το γκολ του Λάρσεν που είχε περάσει στο παιχνίδι μόλις 5 λεπτά πριν!

Από εκεί και πέρα έγερνε το γήπεδο με τους Βεστφαλλούς να χάνουν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη και τη Μονακό να τα έχει χαμένα… όπως άλλωστε αποδείχτηκε και στο πέναλτι που έκανε ο Γκλικ αλλά αστόχησε ο Πάκο.

2 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά την ασσίστ του Ρόις και καθάρισε τη νίκη που έλαβε ρυθμούς θριάμβου στο φινάλε με το γκολ του αρχηγού να κάνει το 3-0.

Συνθέσεις:

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Ζαγκαντού, Ακάντζι, Πίστσεκ, Ντιαλό, Ντιλέινι (65’ Βάιγκλ), Βίτσελ, Γουλφ(46’ Λάρσεν), Σάντσο(84΄ Φίλιπ), Ρόις, Πάκο.

Μονακό: Μπενάλιο (45’ Σούμπασιτς), Γκλικ, Τζέμερσον, Ράγκι, Χένρικς, Τίλεμανς, Γκολόβιν(77’ Τσαντλί), Αχολού, Σιντιμπέ, Σιλά(70’ Γκράντσιρ), Φαλκάο.