Γκβάρντιολ για Μόντριτς: «Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του, ηγέτης και εκπληκτικός άνθρωπος»
O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Ο Ρούμπεν Αμορίμ σπρώχνει με τρόπο τον παιχταρά του στη Λίβερπουλ
Ντόρτμουντ

Ντόρτμουντ από τα παλιά «ποδοπάτησε» την Ατλέτικο (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ατλέτικο Μαδρίτης και την διέσυρε με 4-0!

Η Μπορούσια Ντόρτμουν διέλυσε με 4-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης και πήρε κεφάλι στον όμιλο της φωτιάς, καθώς βρίσκεται στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, από την άλλη οι Μαδριλένοι έκαναν κάκιστη εμφάνιση και έμειναν δεύτεροι με 6 βαθμούς. Εκτός τόπου και χρόνοι οι αμυντικοί της ομάδας του Σιμεόνε, ομάδα από τα… παλιά θυμίζει η Ντόρτμουντ!

Μπορεί η Ατλέτικο να είχε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο οι Βεστφαλοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτα με τον Βίτσελ στο 21′, ενώ ο Πούλισιτς στο 31′ σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που τόσο έψαχναν με αρκετή δόση τύχης, καθώς το σουτ του Βίτσελ κόντραρε στους αμυντικούς της Ατλέτικο και κατέληξε στα δίχτυα στο 38′. Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το momentum και άγγιξε και δεύτερο τέρμα στο 42΄με τον Ρόις, ωστόσο το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο ανήκει στους Μαδριλένους με τον Σαούλ να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του Μπέρκι.Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, ενδεικτικό πως είχαν πέντε τελικές σε 15′, με τον Σαούλ να χάνει μια ακόμη ευκαιρία στο 63′ με δυνατή κεφαλιά.

Κόντρα στην ροή της αναμέτρηση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Γκερέιρο στο 73′, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη πάσα του Χακίμι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Σάντσο έκανε το 3-0 και έδωσε τέλος στην σεμνή τελετή!

Ωστόσο οι Γερμανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη καθώς ο Γκερέιρο εκμεταλλεύτηκε την λάθος πάσα του Φελίπε Λουίς και διαμόρφωσε το τελικό 4-0!