PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Έσταξε… φαρμάκι για τη Μίλαν ο Τσαλχάνογλου: «Καλά να πάθουν!»
Παρί Σεν Ζερμέν: Μπαπέ και Ντεμπελέ «καθάρισαν» σε τρία λεπτά την Λοριάν! (vids)
Τσάβι και Μπαρτσελόνα συμφωνούν ότι… διαφωνούν!
Σοβάρεψαν τα πράγματα στη Λίβερπουλ: Έτοιμος για… τζίφρες ο Σλοτ!
Φέρντιναντ: «Άντρες… εναντίον αγοριών! Τους κατέστρεψε η Άρσεναλ…»
Μπαρτσελόνα: Οι πέντε «αστέρες» που δεν είναι προς πώληση!
Πρόεδρος La Liga: «Να είναι καλά το VAR! Μόνο έτσι δεν θα υπήρχε γκρίνια…»
Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Ακραία απόφαση της Μπαρτσελόνα – Πουλάει τον «ηγέτη» της… αλλά γκρινιάζει!
Μουνιαίν: «Μπιλμπάο, αγάπη μου αποχωρώ» – Αποχωρεί ο ηγέτης μετά από 15 χρόνια (vid)
Ο Ράκιτιτς αποκάλυψε τον… νέο σταθμό του Μόντριτς – «Έλα, σε περιμένω!»
Ο Μπαπέ κάνει εύκολη τη ζωή του Αντσελότι… και του Βινίσιους
Οι τρεις επικρατέστεροι για τη θέση του Πιόλι στον πάγκο της Μίλαν
H Λεβερκούζεν κάνει πλάκα σε όποιον θέλει τον Φλόριαν Βιρτζ
Champions League

Πλήρωσε με το ίδιο τίμημα την Ντόρτμουντ η Ατλέτικο! (vid)

Με κορυφαίο τον Αντουάν Γκριεζμάν η Ατλέτικο πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Ντόρτμουντ με 2-0 και πλέον βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση.

Οι «ροχιμπλάνκος» πήραν μια άτυπη ρεβάνς από την Μπορούσια Ντόρτμουντ μετά το κατά τους 4-0 στην Βεστφαλία, καθώς επικράτησαν εύκολα με 2-0 των Γερμανών στο Wanda Metropolitano, με την ομάδα του Σιμεόνε να συγκατοικεί πλέον με την ομάδα του Φάαβρ στην κορυφή του ομίλου με εννιά βαθμούς, με τιους δύο συλλόγους να έχουν κλειδώσει σε ένα μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως θα ψάξει το γρήγορο γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε με τους Γκριεζμάν και Κορέα να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Βεστφαλοί έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο, με τους «ροχιμπλάνκος» ωστόσο να έχουν την κατοχή της μπάλας και να φτάνουν με περισσότερες αξιώσεις στην περιοχή των Γερμανών.

Στο 33΄ ήρθε το πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους με τον Σαούλ να εκμεταλλεύεται την πάσα του Φελίπε Λουίς και να εκτελεί τον Μπούρκι, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και με την βοήθεια του Ακαντζί.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Γκριεζμάν σπατάλησε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δήλωσε «παρών».

Στην επανάληψη η ομάδα του Σιμεόνε προσπάθησε να τελειώσει γρήγορα το ματς πετυχαίνοντας ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Μπούρκι έκανε σπουδαία επέμβαση σε προσπάθεια του Κορέα στο 61′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ απάντησε με τον Γκερέρο να στέλνει εξ’επαφής με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Η Ατλέτικο έδειχνε πως ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο την νίκη και κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο στο 80′ με τον Γκριεζμάν να βγαίνει τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να σκοράρει για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.