Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Λάτσιο

Το «καθάρισε» η Λάτσιο (vid)

Η Λάτσιο επικράτησε με 2-1 της Μαρσέιγ, βάζοντας τέλος στην υπόθεση πρόκριση στον 8ο όμιλο.

Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της, παρ’ όλα αυτά η Λάτσιο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μαρσέιγ, με το τελικό 2-1 να τελειώνει την υπόθεση πρόκριση, καθώς μαθηματικά πλέον Άιντραχτ και Λάτσιο βρίσκονται στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μαρσέιγ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία. Η καλύτερη στιγμή της ήταν ένα καλό σουτ του Σακάι, με τον Στρακόσια να μπλοκάρει εύκολα. Από την πλευρά της, η Λάτσιο δυσκολεύτηκε αρκετά να δημιουργήσει τελικές, όμως στην πρώτη και μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Ιμόμπιλε σήκωσε την μπάλα στην περιοχή, σε μια φαινομενικά εύκολη φάση για την άμυνα της Μαρσέιγ. Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση των Μασσαλών ήταν κάκιστη, με τον Μάρκο Παρόλο να νικάει άπαντες στον αέρα και με τη βοήθεια του δοκαριού να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πελέ.

Με το σκορ στο 1-0, η Λάτσιο μπήκε με άλλη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της. Στο 55′ ο Ιμόμπιλε με την δεύτερη ασίστ του, βρήκε εξαιρετικά τον Κορέα που από κοντά πλάσαρε τον Πελέ για το 2-0!

Ενώ άπαντες περίμεναν το παιχνίδι να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, η Μαρσέιγ κατάφερε να απαντήσει αμέσως με τον Τοβάν να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική κάθετη πάσα του Σανσόν και από κοντά να νικάει τον Στρακόσια για το 2-1.

Μετά το γκολ του Σανσόν, η Μαρσέιγ ανέβασε απόδοση, προσπάθησε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε, καθώς δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την μεγάλη στιγμή.

Το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, δίνοντας τέλος στον όμιλο, καθώς Άιντραχτ (12 βαθμοί) και Λάτσιο (9 βαθμοί) είναι οι ομάδες που προκρίνονται στην επόμενη φάση, καθώς Μαρσέιγ (1 βαθμός) και Απόλλων Λεμεσού (1 βαθμός) έχουν χάσει κάθε μαθηματική ελπίδα στον όμιλο.