Σεβίλλη

Λαβωμένη, εκνευρισμένη αλλά όχι… ηττημένη η Σεβίλλη! (vid)

Ένα σκληρό ματς, με κόκκινη, λίγες φάσεις και χωρίς νικητή έγινε στη Μαδρίτη!

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν οι Λεγκανιές και Σεβίλλη στην 17η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Σε μια δύσκολη έδρα δοκιμάζεται η ομάδα της Ανδαλουσίας που ταξίδεψε μέχρι την πρωτεύουσα για να αντιμετωπίσει τη Λεγκανιές. Οι Μαδριλένοι καίγονται για τους βαθμούς ώστε να αποκτήσουν απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Στην αντίπερα όχθη, η Σεβίλλη ψάχνει τη νίκη για να συνεχίζει να διεκδικεί μέχρι και το πρωτάθλημα!

Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο, το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νιόμ έστειλε μια υπέροχη σέντρα στην αντίπαλη περιοχή και ο Βέσγκα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το προβάδισμα αυτό έκανε τη Λεγκανιές να ρίξει τις μηχανές και να επικεντρωθεί στα αμυντικά της καθήκοντα. Έτσι τα ηνία πήρε η Σεβίλλη που πίεζε για την ισοφάριση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Μια ανάσα από αυτήν έφτασε στο 33’ με τον κεντρικό της αμυντικό Γκόμες να βρίσκει τη μπάλα μετά από κόρνερ αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον τερματοφύλακα.

Το δεύτερο μέρος επεφύλαξε μια… έκπληξη για τους φιλοξενούμενους που είδαν την ομάδα τους να βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο με 10 παίκτες. Ο λόγος; Η αποβολή του Βάσκεθ για διαμαρτηρία πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!

Έτσι τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους Ανδαλουσιάνους που αναγκάστηκαν να παίξουν πιο αμυντικά λόγω της αριθμητικής υπεροχής των γηπεδούχων. Από την άλλη πλευρά, η Λεγκανιές ανοίχτηκε και άρχισε να πιέζει για να κλειδώσει τη νίκη. Ωστόσο, καμία από τις δύο δεν φαινόταν ικανή για να πετύχει άλλο τέρμα.

Αυτό μέχρι το 80′ όταν και το δοκάρι του Αμαντού ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία των φιλοξενούμενων που ισοφάρισαν στην εκπνοή του αγώνα με κεφαλιά του Μπεν Γεντέρ στο 90′!

Συνθέσεις:

Λεγκανιές: Κουεγιάρ, Ομερούο, Σιόβας, Μπουστίνζα, Νιόμ, Βέσγκα, Πέρεθ, Όσκαρ, Εν Νεσιρί, Καρίγιο.

Σεβίλλη: Βάσλικ, Καρίκο, Γκόμες, Μερκάδο, Μέσα, Αμαντού, Βάσκες, Αμαντού, Εσκουδέρο, Σίλβα, Μπεν Γεντέρ.