Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ισπανία

O Πιτσίνι έσωσε Μαρθελίνο και «νυχτερίδες»

Με γκολ στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων η Βαλένθια απέσπασε σπουδαία νίκη επί της Ουέσκα (2-1) και έσωσε προς στιγμήν τύχη του Μαρθελίνο.

Μέσα στην έδρα της, το Μεστάγια η Βαλένθια υποδέχτηκε την Ουέσκα στο παιχνίδι που άνοιξε την Κυριακάτική αγωνιστική για το Ισπανικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι όντας στην 8η θέση ήθελαν μόνο νίκη για να ξεφύγουν βαθμολογικά από τους διώκτες τους που δεν είναι άλλοι από τις Χιρόνα και Λεβάντε αλλά και να φτάσουν την Χετάφε της 7ης θέσης.

Στο πρώτο μέρος η Βαλένθια ως γηπεδούχος ήξερε πως θα αντιμετώπιζε μία μικρομεσαία αλλά ταυτόχρονα σκληροτράχηλη ομάδα και μπήκε δυνατά χάνοντας μάλιστα κλασικές ευκαιρίες για γκολ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ότι δεν κατάφερε όμως στην αρχή το πέτυχε στο 25′ μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό Παρέχο και Τσερίσεφ για να πετύχει ο αρχηγός των «νυχτερίδων» το γκολ που θ έβαζε μπροστά την ομάδα του.

Το σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε η Βαλένθια απείλησε ακόμα περισσότερο αλλά η Ουέσκα κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ουέσκα πίεσε για την ισοφάριση ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να ανακτήσει την κατοχή στην αγνώριστη (στο δεύτερο μέρος) Βαλένθια. Σαν να μην έφτανα όλα αυτά σε μία ανύποπτη φάση στο 71′ η Ουέσκα θα κερδίσει πέναλτι το οποίο θα εκτελέσει εύστοχα ο Ερνάντες για να κάνει το 1-1 στο 72′. Στο 85′ η Ουέσκα έχει κάθε δικαίωμα να παραπονιέται για πέναλτι το οποίο ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν έδωσε ούτε με την βοήθεια του VAR.

Ότι δεν κατάφερε όμως σε ένα ολόκληρο ημίχρονο η Βαλένθια το κατάφερε ο Πιτσίνι στις καθυστερήσεις με εκπληκτικό σουτ – γκολ το οποίο έσωσε κυριολεκτικά την Βαλένθια χαρίζοντας της 3 πολύτιμους βαθμούς και τον Μαρσελίνο από την απόλυση.