Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Αγγλία

Κόλλησε στο μηδέν η Τσέλσι

Η Τσέλσι δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στη πολύ καλή και ανανεωμένη ελεώ Χάσενχουτλ, Σαουθάμπτον.

Η Σάουθαμπτον με εξαιρετική αμυντική λειτουργία κράτησε την Τσέλσι στο μηδέν στο παιχνίδι του Stamford Bridge, κατακτώντας έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την σωτηρία.

Η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στην τέταρτη θέση, μένοντας στο 0-0 με την Σαουθάμπτον στο Λονδίνο. Οι μπλε δεν ικανοποίησαν, άργησαν να βρουν ρυθμό και πίεσαν μόνο στην επανάληψη για να χάσουν δύο βαθμούς στο τέλος.

Το πρώτο μέρος ήταν πολύ κακό, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μεγαλύτερη διάθεση, αλλά το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο και τον Μοράτα να χάνει την καλύτερη ευκαιρία. Τα πράγματα ήταν καλύτερα στην επανάληψη και στο ξεκίνημα αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες, πριν οι γηπεδούχοι πιέσουν στη συνέχεια.

Ο Μοράτα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά είδε το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ, με τον Γκαν να κάνει δύσκολες αποκρούσεις μέχρι το τέλος και να κρατάει το 0-0.