Ατλέτικο Μαδρίτης

Ο χρόνος άλλαξε, η Ατλέτικο… ποτέ! (vid)

Οι Μαδριλένοι πήραν σημαντική νίκη απέναντι στην Λεβάντε με τον τρόπο που μας έχουν συνηθίσει!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Λεβάντε στο «Μετροπολιτάνο». Κλασσική νίκη της ομάδας του Σιμεόνε, χωρίς να προσφέρει θέαμα…

Παραμένει στο κυνήγι της πρώτης θέσης η Ατλέτικο, η οποία με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 38 βαθμούς! Πλέον βρίσκεται στο -2 από την Μπαρτσελόνα, έχοντας ματς περισσότερο.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης άνηκε εξ ολοκλήρου στους Μαδριλένους. Ο Γκριεζμάν έχασε τρομερή ευκαιρία στο 5′. Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ο Κόκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το VAR… ακύρωσε τους πανηγυρισμούς!

Το σοκ την ακύρωσης του γκολ δεν άφησε τους γηπεδούχους να φτιάξουν άλλες ευκαιρίες και το ημίχρονο έληξε στο 0-0. Έντονες διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις του διαιτητή.

Αμφισβητούμενο πέναλτι και χαμένες ευκαιρίες για τους «ροχιμπλάνκος»

Η αποφασισμένη Ατλέτικο Μαδρίτης δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Αφού έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες, κατάφερε να βρει το γκολ.

Συγκεκριμένα στο 55′ ο Βούκσεβιτς έκανε χέρι εντός περιοχής και ο ρέφερε έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αντουάν Γκριεζμάν ευστόχησε για το 1-0!

Στην συνέχεια οι Βιτόλο και Τόμας δεν κατάφεραν να κλειδώσουν το ματς για τους Μαδριλένους. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς αντίκρισμα.

Το «Μετροπολιτάνο» είναι η δύναμη της Ατλέτικο. Η ομάδα του Σιμεόνε έχει οχτώ νίκες και δύο ισοπαλίες σε δέκα εντός έδρας αναμετρήσεις!